Kazakistan, Bombardier'den 10 uçak satın aldı

Air Kazakhstan, Bombardier'den her biri 23 milyon dolara mal olan 10 Q400 Nextgen uçağı satın aldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ASTANA - Kazakistan'ın, havayolu şirketi Air Kazakhstan, Kanadalı uçak üreticisi Bombardier'den 10 adet Q400 Nextgen modeli uçak satın aldı. 

Air Kazakhstan'dan yapılan açıklamaya göre, iç hatlarda kullanılmak üzere Bombardier'den alınan Q400 Nextgen uçaklarının her biri 23 milyon dolara mal oldu. 

Air Kazakhstan'dan yıl başında yapılan açıklamada ise havayolu şirketinin 2014 mayıs ayında Kazak sivil havacılık sistemine akredite olduğu ve 2015 yılında da operasyonlarına başlamasının beklendiği açıklanmıştı.  

Kazakistan'ın 1920 yılında Kazakhstan Airways adıyla kurulan ve 2004 yılında iflas edip bu yıl başında operasyonlarına yeniden başlayacağı açıklanan havayolu şirketi Air Kazakhstan'ın finansmanı, Kazakistan varlık fonu Samruk-Kazyna'dan karşılanırken, şirket 2001'de kurulan Air Astana ile aynı varlıktan fonlanıyor.  

Air Kazakhstan'ın aynı girişim grubunda faaliyet göstereceği yüzde 51'i Kazak devletine ait Air Astana'nın dünyanın önemli savunma sanayi şirketlerinden İngiliz firması BAE Systems'ın yüzde 49 hissesi bulunuyor. 

Etiketler