21 °C

Kazakistan'a 240 milyar dolarlık yabancı yatırım

Kazakistan Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, "11 yılda 240 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çekilirken, geçen yıl 20,6 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildi" dedi.

Kazakistan'a 240 milyar dolarlık yabancı yatırım

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, son 11 yılda Kazakistan'ın 240 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım çektiğini söyledi.

Bakan Abdrahmanov, hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ilan ettiği ekonomik kalkınmanın üçüncü aşamasında yatırım ve ihracat projelerinin hayata geçirilmesinde aktif çalışmalar yapıldığını belirtti.

Kazakistan'a 2005-2016'da 240 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım geldiğini hatırlatan Abdrahmanov, "Geçen yıl ülkeye 20,6 milyar dolar yatırım çekildi. Küresel piyasada düşüşlerin yaşandığı bir dönemde yatırım hususunda ortaya konan bu rakamlar iyi bir göstergedir" İfadelerini kullandı.

Bakan Abdrahmanov, 2016'da bakanlık olarak yurt dışında ticareti ve yatırımları teşvik eden 30 civarında etkinliğin düzenlendiğinin altını çizerek 600'den fazla yabancı ülke heyetinin de Kazakistan'a iş ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.

Dış siyasette ekonomik diplomasiye önem veriyor

Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in dış siyasette ekonomik diplomasiye önem verdiğine değinen Abdrahmanov, cumhurbaşkanının geçen yıl gerçekleştirdiği yurt dışı ziyaretlerin sonucu Türkiye ile 520 milyon dolarlık 20 anlaşma, İran ile 1,4 milyar dolar değerinde 48 anlaşma, Suudi Arabistan ile 200 milyon dolarlık 10 anlaşma, Japonya ile 1,2 milyar dolar değerinde 13 anlaşma imzalandığını kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap