Kerry Esad'a askeri müdahale yapılmasını istemiş

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Esad'a karşı askeri güç kullanılması için yönetime baskı yaptığı iddia edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin basına sızan ses kayıtlarında, Esad rejimine karşı askeri müdahalede bulunulması noktasında yönetim tarafından yeterince destek görmediğinden şikayet ettiği ortaya çıktı.

New York Times gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yabancı diplomatlar ve Suriye'de insani yardım faaliyetlerinde bulunan Suriyeli sivillerle yaptığı belirtilen bir toplantıya ilişkin ses kayıtlarını yayınladı.

John Kerry, ses kayıtlarında, Beşşar Esad'a karşı askeri müdahalede bulunulması noktasında Başkan Barack Obama yönetiminden yeterince destek görmediğinden şikayet ederken, "Obama yönetimi içerisinde Suriye'de askeri güç kullanılması için sadece 3-4 kişi destek verdi, ben tartışmayı kaybettim." ifadesini kullandı.

Kerry'nin, kayıtlarda kendisinin Esad'a karşı askeri güç kullanılması için yönetime baskı yaptığını iddia ederken de şunları kaydetti:

"Elinde bulundurduğu silahlardan dolayı Esad'in peşinden gitmemiz gerektiğini söyleyen bendim ve daha sonra ise durum farklı bir şekilde gelişti. Fakat en temelinde Kongre bunun için oy kullanılmasına dahi izin vermedi."

"Ruslar gibi davranmıyoruz"

New York'ta Birleşmiş Milletler (BM) toplantısı sırasında John Kerry'nin sözlerinin kaydedildiği belirtilirken, Kerry'nin konuşma esnasında Rusya hakkında sarf ettiği sözler de dikkati çekiyor.

Kerry'nin, Rusya'nın herhangi bir uluslararası hukuku gözetmediğini belirttiği konuşmasında, "Biz Ruslar gibi davranmıyoruz. Suriye'de jetlerimizin uçmasının tek sebebi IŞİD'e karşı verdiğimiz mücadele." dediği belirtildi.

Hicab, Kerry ile görüştü

Bu arada Suriyeli muhalif grupların oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab'ın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonda Halep'te yaşanan saldırıları görüştüğü bildirildi.

Komiteden yapılan yazılı açıklamaya göre Hicab, Kerry ile gerçekleştirdiği görüşmede, Halep'te "gerçek bir felaket yaşandığı" ve bunun yaklaşık 6 yıldır Suriye halkının yaşadığı büyük felaketin bir parçası olduğu değerlendirmesinde bulundu.Kerry ise ABD'nin, Halep'te sivillere yönelik saldırıların durması ve insani yardımların tüm bölgelere ulaştırılması için ateşkes sağlanmasına çalıştığını söyledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir