Kerry ile Lavrov Halep’i görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Halep’te ateşkes ve insani yardım çabalarını görüştü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Halep’te ateşkes ve insani yardım çabalarını görüştü.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi toplantısı için Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan Kerry ve Lavrov, dün geç saatlerde otelde bir araya geldi.

Kerry görüşmenin ardından, beraberindeki Amerikalı gazetecilere yaptığı açıklamada, Lavrov ile görüşmelerinde Halep'teki "olağanüstü korkunç durumu" ele aldıklarını söyledi.

Lavrov ile Halep’e ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade eden Kerry, sabah saatlerinde Rusya tarafı ile yeniden temasa geçmeyi ve gelinen noktayı değerlendirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, dün gece Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de görüştü.

Alman diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere görüşmede Steinmeier, Halep’teki büyük insani krize dikkat çekerek, bombardımanların derhal son bulması, ateşkesin sağlanması ve bölgeye acil insani yardımların ulaştırabilmesi için Rusya’nın Suriye rejimi üzerinde etkisini kullanmasını beklediklerini iletti.

Steinmeier, Suriye’deki iç savaşın ancak siyasi bir çözümle sonlandırılabileceğini, siyasi çözüm sürecinin canlandırılması için de bir an önce silahların susması ve görüşmelerin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı.

Bu konularda ilginizi çekebilir