10 °C

Kıbrıs Rum Yönetimi büyüyecek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin merkez bankası, 2015'te büyümeye geçeceklerini açıkladı

Kıbrıs Rum Yönetimi büyüyecek

LEFKOŞA  - Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin merkez bankası başkanı, ekonominin 2015 yılında yeniden büyümeye geçeceğini ve bu yılda yaşanan ekonomik gerilemenin beklenenden daha hafif olacağını söyledi.              

Merkez Bankası Başkanı Chrystalla Georghadji, bugün mecliste yaptığı konuşmada, gelecek yıl yüzde 0.5 büyüme beklediğini ve Avrupa Komisyonu'nun bu yıl için ekonomide öngördüğü yüzde 2.8'lik daralmanın "gerçekçi" olduğunu söyledi.
              
Yetkililer daha önce Rum kesimi ekonomisinin bu yıl yüzde 3.2 oranında daralacağı tahminini ortaya atmışlardı. 2011 yılında resesyona girmiş olan Rum kesiminde Kasım ayı verilerine göre yıllık üretim düşüşü ikinci çeyrekte yüzde 2 iken üçüncü çeyrekte yüzde 2.2 oldu.
              
Georghadji meclisin finansal işler komisyonunda yaptığı konuşmada, "2015'in Kıbrıs'ın  yeniden büyüyeceği yıl olacağı konusunda iyimserim. Toparlanma belirtileri hızlanıyor" dedi ancak dahil oldukları euro bölgesinin ekonomisinden söz etmedi.
              
Rum Yönetimi 2013 yılında Avrupa Komisyonu ve Uluslararası Para Fonu'ndan 10 milyar euroluk bir kurtarma yardımı almak zorunda kalmıştı.

İngiltere'den Lübnan'a terörle mücadelede destek - Daily Telegraph gazetesi: "İngiltere'nin inşa ettiği gözetleme kuleleri sayesinde Lübnan ordusu IŞİD'in ilerleyişini durdurdu" LONDRA (AA) - İngiltere'nin Lübnan'da bir Hristiyan kasabasını, kurduğu gözetleme kuleleriyle IŞİD güçlerinden koruduğu iddia edildi. 

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin manşetinden verilen habere göre, gizlice harekete geçen İngiliz ekibi, Bekaa Vadisi'ndeki Ras Baalbek kasabasının Suriye sınırına 12 gözetleme kulesi inşa etti ve IŞİD'in katliamını engelledi. Haberde, inşa edilen gözetleme noktaları sayesinde Lübnan ordusunun IŞİD'in ilerleyişini durdurduğu belirtildi. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın kasabanın kurtarılmasını yakından takip ettiği ve gözetleme kulesinin inşasının maliyetinin 150 bin sterlin olduğu kaydedildi. Gazeteye konuşan İngiltere'nin Beyrut Büyükelçisi Tom Fletcher, "Gözetleme kulelerinin Ras Baalbek kasabasında katliam yaşanmasını önlediğine inanıyorum. IŞİD, bu tür sembolik değeri olan büyük zaferler elde etmek istiyor. Bir sınıra baskın düzenleyip orada katliam yapınca, tüm dikkatleri çekiyorsunuz. Lübnan gibi hassas dengelerle var olan bir ülkede, bu tür olayların çok dramatik sonuçları olabilir" dedi. 

Gazete, Ras Baalbek kasabasında, IŞİD saldırılarını engelleyen en stratejik noktada bulunan ve "Tango 10" adındaki kulenin geçen temmuz ayında 17 gün içinde inşa edildiği bilgisine yer verdi.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.