30 °C

Komşu özelleştirmeleri nasıl yapacak?

Yunanistan'ın 50 milyar euroluk varlığı yeni oluşturacak bir fona devredilerek euro Bölgesi ülkeleri tarafından yönetilmesi ve özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor.

Komşu özelleştirmeleri nasıl yapacak?

Yunanistan için üzerinde uzlaşılan kurtarma paketi kapsamında ülkede 50 milyar euro'luk varlığın yeni oluşturacak bir fona devredilerek euro Bölgesi ülkeleri tarafından yönetilmesi ve özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ICBC Standard Bank CEEMEA Bölgesi Strateji Direktörü Demetrios Efstathiou, Yunan halkının bu şartlara nasıl cevap verebileceğinin belli olmadığını ve zaman içerisinde öğrenilebileceğini belirterek, "Yunan halkı içerisinde bankaların açılması, emeklilik maaşlarının ve mevduatlarının halen euro cinsinde olması memnuniyetle karşılanacaktır. Fakat parlamentodan geçirilmesi gereken zorlu maddeler var" dedi. Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics Başekonomisti Jonathan Loynes ise anlaşmaya ilişkin olarak, "Mevcut şartların Yunan parlamentosundan geçirilmesi oldukça zor olacak. Yunanistan'da hükümetin düşerek, yerine reform paketini uygulayabilecek teknokratlardan oluşan bir hükümetin kurulma ihtimali var" ifadelerini kullandı. 

Loynes, şu an için Yunanistan'ın euro'dan ayrılması (Grexit) olasılığı azalmış gibi görünse de anlaşmanın devam eden sorunların çözümü için nihai bir adım olmadığını belirterek, "Yunanistan'ın borçları azaltılmadığı müddetçe yapılacak her anlaşma kaçılmaz sonu (Grexit) sadece geciktirecektir" diye konuştu. Yunanistan'a üçüncü kurtarma paketi kapsamında yaklaşık 82-86 milyar euro hacminde bir kredi sağlanacak. euro Bölgesi üyesi ülkeler Yunanistan merkezli yaklaşık 50 milyar euro hacmindeki varlıkları yönetebilecek bir fon oluşturacak. Özelleştirmelerin de bu fon üzerinden yapılması planlanıyor. Üye ülkelerin temsilcilerinden oluşan fon özelleştirmelerden elde edilmesi beklenen 25 milyar euro'yu Yunanistan hazinesine aktarılmasını sağlayacak.

Fonun geri kalan yüzde 50'lik kısmının borçların ise geri ödenmesinde kullanılması amaçlanıyor. Yunanistan'ın kreditörlerine talep ettiği tüm reformları anlaşma şartlarıyla birlikte çarşamba gününe kadar parlamentodan geçirmesi gerekiyor. Yunanistan'ın ana borçlarına saç tıraşı (borçların kısmen silinmesi) getirilmeyecek. Yunanistan'ın euro Grubu'ndan ayrılması yönündeki olasılık, anlaşmanın şartları uygulandığı müddetçe üye ülkeler tarafından yeniden değerlendirilmeyecek. Yunanistan daha önce referandumda 'hayır' dediği bütün reform şartlarını yerine getirecek. Ülkenin reform programına ilişkin uygulamaları yerinde, euro Bölgesi temsilcileri tarafından denetlenecek.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap