22 °C

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalarda bugün, Çin ile açıklanmaya başlayan imalat sanayi satın alma yöneticileri (PMI) verileri bekleniyor

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

İSTANBUL - Küresel piyasalar, dün genel olarak satıcılı bir seyir izlerken, bugün Çin ile açıklanmaya başlayan imalat sanayi satın alma yöneticileri (PMI) verilerine odaklandı. 

ABD'de dün açıklanan Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve 2. el konut satışları verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,55'e kadar gerilerken, hisse senedi piyasaları günü düşüşlerle tamamladı. Dow Jones endeksi dün günü yüzde 0,62 değer kaybıyla 17.173 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,80, Nasdaq endeksi yüzde 1,14 geriledi. 

ABD'de bugün açıklanacak imalat sanayi PMI verisinin takip edileceğini belirten analistler, S&P 500 endeksinin teknik olarak kısa vadede önemli destek konumunda olan 1.990 puan üzerinde tutunup tutunmayacağının ve bu seviyeden gelmesi muhtemel tepki alımlarının gücünün yön üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. 

Avrupa tarafında, dün Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının ardından avro/dolar paritesi 14 ayın en düşük seviyesi olan 1,2816'yı görürken, borsa endeksleri bugün açıklanacak imalat sanayi PMI verileri öncesinde değer kaybetti. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,51, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,94 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 değer kaybetti. 

Asya borsalarında bugün Japonya'da resmi tatil nedeniyle işlem yapılmazken, Çin'de bugün açıklanan imalat sanayi PMI verisi beklentileri aşarak küresel piyasalara moral verdi. Şangay endeksi şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,70 yükseliş kaydetti. 

Yurt içi piyasalarda, dünkü Hazine ihalelerinin başarıyla tamamlanmasının ardından gözler bugün düzenlenecek 2 yıl ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihaleleri ve yurt dışında açıklanacak imalat sanayi PMI verilerine çevrildi. Perşembe günü açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararı öncesinde döviz kurlarındaki yükselişin tahvil-bono ve hisse senedi piyasalarında tedirginliği artırdığını ifade eden analistler, endeksin kritik destek seviyesi olan 76.500 puanın üzerinde tutunmaya çalıştığını, tepki alımlarının ancak küresel piyasalarda dolara olan talebin hafiflemesi durumunda destek bulabileceğini tahmin ediyor. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

09.45 Fransa, 2. çeyrek GSYH  

10.00 Fransa, eylül ayı imalat sanayi PMI  

10.30 Almanya, eylül ayı imalat sanayi PMI  

11.00 Avro Bölgesi eylül ayı imalat sanayi PMI  

13.00 Türkiye, Hazine ihaleleri 

16.45 ABD, eylül ayı imalat sanayi PMI  

17.00 ABD, Richmond Fed eylül ayı aktivite endeksi