18 °C

Küresel piyasalar satış baskısı altında

Küresel hisse senedi piyasaları dün ekonomik aktiviteye yönelik endişelerle satış baskısı altında

Küresel piyasalar satış baskısı altında

İSTANBUL  - Küresel hisse senedi piyasaları dün ekonomik aktiviteye yönelik endişeler ve özellikle ABD Merkez Bankası'nın atacağı adımlara ilişkin belirsizliklerle sert düştü.

ABD'de Fed üyelerinin parasal genişlemeden çıkış stratejisi ve faiz artırım sürecine ilişkin kafa karıştıran açıklamaları ile beklentilerin altında kalan makroekonomik veriler belirsizlikleri artırırken, yatırımcılar ve fonların hisse senedi piyasalarında satış, tahvil piyasasında ise güçlü alış tarafına geçtikleri görüldü. Dün ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri Haziran 2013'ten bu yana ilk kez yüzde 2'nin altını görürken, dolar endeksi geriledi, endekslerin gün içindeki kayıpları yüzde 2'leri aştı. Dow Jones endeksi dün gün içinde 15.855 puana kadar geriledikten sonra gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü yüzde 1,06 düşüşle 16.142 puandan tamamladı.  

Avrupa tarafında, ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin son açıklanan makroekonomik verilerin ardından artması ve Merkez Bankası'nın (ECB) atacağı adımların istenilen sonucu verip vermeyeceğine ilişkin tartışmalarla hisse senedi piyasalarında yüzde 3'ü aşan kayıplar görüldü. euro/dolar paritesi dün ABD verilerinin beklentilerin altında kalmasından bulduğu destekle 3 haftanın en yükseği olan 1,2887'yi görürken, Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 0,7'nin de altını gördü. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,87, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 2,83, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,63 değer kaybetti.

Asya borsalarında, bugün Çin'de açıklanan kredi büyümesinin beklentileri aşmasıyla Şanghay endeksi şu dakikalarda yüzde 0,26 değer kazanırken, Japonya'da Nİkkei 225 endeksi ise  küresel piyasalara paralel yüzde 2'nin üzerinde değer kaybediyor.

Yurt içi piyasalarda, dün ağustos ayı cari açık verisinin beklentilerin altında kalması, düşen faizler ve doların düşüşünden destek bulan BIST 100 endeksi küresel piyasalardan pozitif ayrışsa da gün sonuna doğru etkisini artıran satışlarla kazançlarının bir kısmını geri verdi. BIST 100 endeksi dün günü yüzde 0,23 artışla 74.856 puandan tamamlarken, gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9 seviyesine geriledi.  

Analistler, bugün başta ABD'de açıklanacak sanayi üretimi olmak üzere makroekonomik verilerin takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinin sırasıyla 74.000 ve 72.500 seviyelerinin destek, 75.500 ve 76.500 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap