17 °C

Küresel piyasalar yükseliş isteğini koruyor

Küresel piyasalar dün açıklanan imalat sanayi verilerinin ardından pozitif bir seyir izlerken, yurt içi piyasalar TCMB faiz kararıyla güçlü yükseliş isteğini sürdürdü

Küresel piyasalar yükseliş isteğini koruyor

İSTANBUL -  Almanya ve Euro Bölgesi PMI verilerinin beklentilerden iyi gelmesi ile PPK'da kısa vadeli faizlerin sabit tutulması ardından dolar/TL dün bir ayın en düşük seviyelerine gerilerken, piyasalar bugün yurtdışı gelişmeleri izleyecek.

ABD'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) beklentilerin altında kalmasına karşın tahvil-bono piyasasında satışların hisse senedi piyasalarında ise alışların etkili olduğu görüldü. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün yüzde 2,30'a kadar yükselirken, borsalarda ortalama yüzde 1,5 yükselişler görüldü. Dow Jones endeksi dün yüzde 1,32 artışla günü 16.678 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 1,23, Nasdaq endeksi yüzde 1,60 değer kazandı. 

Avrupa tarafında özellikle Almanya ve Euro Bölgesi genelinde beklentilerden iyi gelen imalat sanayi PMI verilerinin pozitif etkisi ile hisse senedi piyasaları yükselişini üçüncü güne taşırken, euro/dolar paritesi 1,26 - 1,27 aralığında yatay bir seyir izledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,20, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,30, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,28 yükseliş kaydetti. 

Yabancı yatırımcı güveninin artması yükselişi destekledi

Yurt içinde Euro Bölgesi'nde beklentileri aşan imalat verileri ve TCMB'nin faizlerde değişiklik yapmamasının ardından BIST 100 endeksinin güçlü yükseliş isteğinin devam ettiği görüldü. Dünkü yükselişiyle birlikte geçen hafta kapanışına göre yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,2 kazandıran BIST 100 endeksi için analistler, 79.500 ve 80.000 seviyelerinin güçlü direnç konumunda olduğunu belirtiyor. Analistler, döviz kurlarındaki yatay seyir ve TCMB'nin son kararlarının ardından yabancı yatırımcı güveninin artmasının yükselişi desteklediğini ifade ederek, kar satışlarının etkisini artırması durumunda endeksin 77.500 seviyesinin destek olarak takip edileceğini kaydediyor. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 

10.00 Türkiye, eylül ayı konut satışları 

11.30 İngiltere, 3. çeyrek GSYH  

17.00 ABD, eylül ayı yeni konut satışları 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap