12 °C

Küresel piyasalarda risk iştahı arttı

Küresel piyasalar merkez bankalarından gevşek para politikası adımlarını artıracağı beklentisiyle yükseldi

Küresel piyasalarda risk iştahı arttı

İSTANBUL  - Küresel piyasalar makroekonomik verilerin kötü gelmesinin ardından merkez bankalarından gevşek para politikası adımlarını artıracağı beklentisiyle yükseldi. 

ABD'de dün açıklanan perakende satışlar verisinin piyasa tahminlerinin altında kalması ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımında aceleci davranmayacağı beklentisini güçlendirdi ve hisse senedi piyasalarına yönelik risk iştahını artırdı. Dow Jones endeksi dün günü yüzde 0,55, S&P endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,02 yükselişle tamamladı. 

 ABD'den pozitif hava devralan Asya borsalarında da yükselişler yaşanıyor. Japonya'da Nikkei endeksi zayıf yenden de bulduğu destekle yüzde 0,7 artıda seyrederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksinde yüzde 0,1'lik yükseliş yaşanıyor. 

Öte yandan Güney Kore Merkez Bankası Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez faiz indirdi. Banka politika faizini 0,25 puan düşürerek yüzde 2,25'e çekti. 

Analistler, hafta içinde açıklanan Japonya ekonomisindeki daralma, ABD perakende satışlar verisinin beklentileri karşılamaması, Çin'de banka kredilerinin beklenmedik şekilde gerilemesi ve İngiltere Merkez Bankası'ndan gelen gevşek para politikası sinyallerinin parasal genişlemenin devam edeceği beklentisini güçlendirdiğini belirtiyor. 

Yurt içinde ise BIST 100 endeksi dün yüzde 0,27 azalarak 77.618,56 puana geriledi. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9,45'ten kapanırken, dolar/TL 2,15'in üzerinde seyrediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 2,4'ten yüzde 2,9'a, 2015 için yüzde 2,7'den yüzde 3'e yükseltirken, yıl sonu itibariyle enflasyonun yüzde 8,8 olmasını beklediğini açıkladı. 

Analistler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kabinenin nasıl şekilleneceğinin ve özellikle  ekonomi yönetiminin merak edildiğini, bugün yurt içinde açıklanacak cari işlemler açığı ve yurt dışında Avro bölgesi 2. çeyrek GSYH, temmuz ayı TÜFE ve Almanya 2.çeyrek büyüme verilerinin takip edileceğini belirtiyor. 

 Jeopolitik gelişmelerin de izleneceğini ifade eden analistler endeksin gün içi desteklerinin 77,400 ve 77,100 seviyelerinde olduğunu 77,900 ve 78,400 seviyelerinin ise direnç konumunda bulunduğunu kaydediyor. 

Bugün açıklanacak cari işlemler açığı verisine ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması 3,89 milyar dolar oldu. 14 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre, ekonomistlerin haziran ayında cari işlemler açığı beklentileri en yüksek 4,5 milyar dolar, en düşük ise 3,5 milyar dolar arasında yer aldı.  

Öte yandan ekonomistlerin 2014 yılsonu cari işlemler açığı beklentileri ortalaması 47 milyar 960 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Ekonomistlerin haziran ayı cari açık beklentilerinin ortalamasına (3,89 milyar dolar) göre mayıs ayında 52 milyar 636 milyon dolar olan yıllıklandırılmış cari işlemler açığının 51 milyar 734 milyon dolara düşeceği hesaplandı. 

Mayıs ayında cari işlemler açığı 3 milyar 434 milyon dolar ve yıllıklandırılmış bazda cari işlemler açığı 52 milyar 636 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.