6 °C

Küresel yavaşlama faiz artırımını geciktirebilir

Fed yetkililerine göre küresel yavaşlama ABD'de faiz artırımını geciktirebilir

Küresel yavaşlama faiz artırımını geciktirebilir

WASHINGTON - ABD Merkez Bankası (Fed) üyeleri hafta sonundaki konuşmalarında küresel ekonomide yavaşlamayı değerlendirirken, bunun ciddi bir boyuta ulaşması durumunda ABD'de yapılacak faiz artırımını geciktirebileceğini söylediler.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, uzun süredir sağlanan alışılmışın dışındaki desteklerin ardından ABD para politikasının normalleştirilmesi çabalarının, küresel görünümden olumsuz etkilenebileceğini belirtti.

Fischer Uluslararası Para Fonu (IMF) sponsorluğundaki bir etkinlikte yaptığı konuşmada, "Yurt dışındaki büyüme beklenenden zayıf olursa bunun ABD ekonomisi için doğuracağı sonuçlar, Fed'i sağladığı destekleri daha yavaş bir biçimde geri çekmeye yöneltebilir" dedi.

Fed yetkililerinden Daniel Tarullo da, "Dünya genelinde görülen büyüme konusunda endişeliyim; yukarı yönlü risklerden çok aşağı yönlü riskler var. Belli ki kendi politikalarımızda bunu dikkate almamız gerekir" şeklinde konuştu.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise dolardaki yükseliş ve yurt dışındaki zayıf büyümenin, ABD'de enflasyonun yavaş seyir izlemesi ve Fed'in faiz artırması için daha az haklı gerekçe anlamına gelebileceğini söyledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.