15 °C

Kuzey Kore'den ABD'ye üst düzey görüşme önerisi

Kuzey Kore'den ABD'ye üst düzey görüşme önerisi

WASHINGTON - Obama yönetimi, Kuzey Kore'nin üst düzey görüşme önerisine cevaben, nükleerden arındırılmış Kore yarımadasıyla sonuçlanacak "inandırıcı görüşmeler" istediğini açıkladı. 

ABD Başkanı Barack Obama'nın kurmaylarından Denis McDonough, CBS televizyonunun "Face the Nation" programında yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin teklifiyle ilgili olarak, "Bu görüşmeler gerçek olmak zorunda" dedi. 

Görüşmelerde, nükleer silahların yaygınlaştırılmasının önlenmesi dahil olmak üzere yükümlülüklerin yerine getirilmesinin temel alınması gerektiğini ifade eden McDonough, Kuzey Kore'yi, duydukları güzel sözlerle değil eylemleriyle değerlendireceklerini söyledi. 

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden de Kuzey Kore ile inandırıcı müzakereler yapmayı istediklerini ancak bu görüşmelerin, BM kararları dahil olmak üzere Kuzey Kore'nin dünyaya karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini içermesi ve "sonuçta nükleerden arınmayla son bulması" gerektiğini bildirdi. 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un başkanlık ettiği Milli Savunma Komisyonu, Kore Yarımadası'ndaki gerilimi azaltmak, barış ve güvenlik sağlamak amacıyla ABD'ye nükleer ve güvenlik konularında üst düzey görüşmeler öneren bir bildiri yayımlamıştı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap