Libya'da suikast

Sanayi Bakanı Vekili Derui, Sirte kentinde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TRABLUS  - Libya'da Sanayi Bakanı Vekili Hasan Ali ed-Derui, başkent Trablus'un doğusundaki Sirte kentinde uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. 

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, doğum yeri Sirte kentini ziyaret eden Derui, dün gece kent merkezindeki bir çarşıda kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı. Derui, olay yerinde hayatını kaybetti, saldırganlar ise araçla olay yerinden kaçtı. Derui'nin cenazesinin, adli tıp morguna kaldırıldığı kaydedildi. 

Fransa'da mühendislik eğitimi alan Derui, 2011 yılında Muammer Kaddafi rejimini sona erdiren devrimin başlamasıyla birlikte ülkesine dönmüş ve devrim sürecinde aktif rol almıştı. Derui, Kaddafi rejiminin yıkılmasının ardından oluşturulan Ulusal Geçiş Konseyi'nde Sirte temsilcisi olarak görev yapmıştı. 

Devrik lider Kaddafi'nin doğum yeri ve devrim sürecinde muhaliflerin en son ele geçirdiği şehir olan Sirte'deki saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. 

Libya'da Kaddafi rejimini sona erdiren devrim sırasında aktif rol alan ancak sonrasında silahlarını bırakmayan milis grupları, ülkedeki güvenlik zafiyetinin başlıca nedeni olarak kabul ediliyor. Merkezi otoriteyi tanımayan bu gruplar, siyasileri ve güvenlik görevlerini hedef alan saldırılar düzenliyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir