11 °C

Malezya uçağıyla ilgili yeni iddia

Kuala Lumpur Pekin seferini yaparken 227 yolcu ve 12 mürettebatı ile 8 Mart cumartesi günü ortadan kaybolan MH370 sefer sayılı kayıp Malezya uçağı ile ilgili 'uçağın bir yere indiği iddiası' ortaya atıldı

Malezya uçağıyla ilgili yeni iddia

MELBOURNE - 8 Mart cumartesi günü ortadan kaybolan yaklaşık 2 hafta sonra enkazına ulaşıldığı bildirilen MH370 sefer sayılı kayıp Malezya uçağı ile ilgili 'uçağın bir yere indiği iddiası' ortaya atıldı. 

Malezya'da yayınlanan The New Strait Times gazetesinde çıkan bir habere göre, uçağın okyanusa düşmeyip ve bilinmeyen bir yere güvenli şekilde iniş yapmış olabileceği yer aldı. The New Strait Times ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, kaynağın ''bir yere inmiş olması imkansız değil çünkü uçağa ait hiçbir parça bulunamadı, fakat 20 ülkenin aradığı uçağı tek bir ülkenin saklaması abes olur'' dediğine yer verildi. 

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, başkent Canberra'da gazetecilere yaptığı açıklamada uçağın indiğine dair hiçbir bilgi almadığını hatırlatarak "Bizim uzmanlarımız uçağın Hint Okyanusu'nda bir yere düştüğünü belirtiyor, yaklaşık 700 kilometre uzunluğunda, 80 kilometre genişliğinde muhtemel düşüş bölgesini belirledik'' dedi. 

Muhtemel düşüş alnının yüzde 80'den fazlası arandı 

Hint Okyanusu'nda devam eden arama çalışmalarında, deniz altında enkaz arama çalışmalarını yürüten Bluefin-21 isimli insansız denizaltı, kayıp Malezya uçağının düştüğü belirtilen bölgenin yüzde 80'inden fazlasının aradığı ancak kayıp uçak ile ilgili herhangi bir bulguya ulaşamadığı açıklandı. 

Avustralya Deniz Güvenliği Kurumu (AMSA) tarafından yapılan açıklamada, bölgedeki hava şartlarının uygun olmamasından dolayı çarşamba günkü arama çalışmalarının ertelendiği açıklandı. 

Ölüm sertifikaları hazırlanıyor 

Malezya Hükümeti'nin MH370 sefer sayılı uçakta bulunanların ölüm sertifikalarını hazırlayıp yakınlarına vermeyi planladığı belirtildi. Kayıp uçağı bir hafta içinde bulabileceklerini tahmin eden yetkililerin ölüm sertifikası hazırlığına karşı çıkan yolcu yakınları, uçağın enkazı bulunamayınca uçaktaki yakınlarının sağ olabileceği ümidi taşıyor. Kayıp uçakta yakınları bulunanlar, yaptıkları açıklamalarda ''Karada bulamadık, denizde de hala canlı olabilme ihtimalleri daha mantıklı'' olduğunu dile getiriyor ve aramaların uçak bulunana kadar sürdürülmesini istiyor. 

Perth'in güneyinde kıyıya vuran cisim inceleniyor

Aynı zamanda Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu'ndan edinilen bilgiye göre Batı Avustralya'nın başkenti Perth'in güneyinde kıyıya vuran bir cismin, kayıp Malezya uçağına ait olup olmadığının araştırıldığı belirtildi. 

Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu'ndan (ATSB) yapılan açıklamada, Perth'in güneyinde bulunan metalik parçanın 2.5 metre uzunluğunda olduğu ve incelendiği ifade edildi. 

Polisin verdiği bilgiye göre, parçanın Batı Avustralya'da Augusta kentinin 10 kilometre güneybatısında bulunduğu ve koruma altına alındığı belirtildi. Avustralya Ulaşım Güvenlik Bürosu, bulunan parçanın resimlerinin Malezya soruşturma ekibine verildiğini açıkladı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap