Mavi Marmara Aşdod Limanı'na vardı

Gazze gemisindeki 39 Türk'ün işlemleri tamamlandıktan sonra Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TEL AVİV- İsrail'in sabaha karşı kanlı bir operasyon düzenlediği yardım gemileri, Aşdod Limanı'na çekildi.

"Mavi Marmara"da Aşdod Limanı'na vardı. Gemideki yolcuların kimlik kontrollerinin yapıldığı ifade edilirken, Aşdod Limanı dışında halen Türkiye'nin yanı sıra gemilerde vatandaşları bulunan İngiltere, Yunanistan, İrlanda, İsveç, Norveç, Almanya ve diğer bazı ülkelerin büyükelçilik ve konsolosluk yetkililerinin beklediği de bildirildi.

Sabah saatlerinden bu yana kapalı tutulan limanın önünde bekleyen yabancı ülke temsilcilerine, ilerleyen saatlerde içeri girmelerine izin verilebileceğinin söylendiği öğrenildi.

Bu arada, gemideki Türk yolculara pasaport veya diğer kimlik işlemlerinde yardımcı olması amacıyla Türkiye kökenli bir Yahudi'nin de görevlendirildiği belirtildi.

Mavi Marmara gemisiyle hala bağlantı kurulamadığı bildirildi.

Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri içinde Türkiye'nin yanı sıra 32 ülke vatandaşının bulunduğu "Mavi Marmara" gemisinin iletişim kurmaya yarayan cihazları kapalı. 353 Türk vatandaşının bulunduğu "Mavi Marmara" gemisi ile telefon da dahil olmak üzere hiçbir şekilde irtibat kurulamıyor.

Gazze-1 Aşdod Limanı'na vardı

Bu arada yardım konvoyundaki "Gazze-1" gemisinin İsrail'in Aşdod Limanı'na vardığı, "Defne" isimli gemi ile Yunan bandıralı bir diğer geminin ise Limana varmak üzere olduğu bilgisinin de Denizcilik Müsteşarlığına ulaştığı öğrenildi.

39 Türk'ün işlemleri bitti

İsrail ordusunun Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısının ardından, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı'na getirilen gemilerde bulunan, çeşitli ülkelerden 11 kişinin işlemleri tamamlanarak ülkelerine gönderildiği öğrenildi.

Aşdod Limanı'ndaki yetkililerden edinilen bilgiye göre, İrlanda, Bulgaristan ve ABD uyruklu ikişer, Belçika, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çek Cumhuriyeti uyruklu birer kişi İsrail'den ayrıldı.

Bu arada, filoda yer alan gemiler arasında bulunan "Gazze" gemisindeki tüm yolcuların boşaltıldığı, buradaki 39 Türk'ün, İsrail'deki Türkiyeliler Birliğince sağlanan bir tercüman aracılığıyla işlemleri tamamlandıktan sonra, Türkiye'ye dönmeyi kabul ettikleri öğrenildi. Ancak, Türk yolcuların ne zaman Türkiye'ye gönderilecekleri konusunda henüz bir bilgi edinilemedi.

Diplomatları hala limana sokmadılar

Öte yandan, sabahın erken saatlerinden bu yana Aşdod Limanı'nın önünde bekleyen ve gemilerde vatandaşları bulunan ülkelerin diplomatları hala limana sokulmadı.

Limanın kapısı önünde saatlerdir bekleyen 30 kadar diplomatik misyon görevlisi bulunduğu belirtiliyor.

Diplomatik misyon görevlileriyle zaman zaman dışarı çıkan İsrailli görevliler arasında sert tartışmalar da yaşandı.

Misyon temsilcilerinin İsrailli yetkiliye "Hem gemilerimize el koyuyorsunuz; hem de vatandaşlarımızla bizleri görüştürmüyorsunuz" diye tepki gösterdikleri belirtildi.

Diplomatik misyon görevlileri, vatandaşları ülkeden sınır dışı edilirken kendilerine bilgi verilmemesinden yakındılar.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir