2 °C

Moody's, İtalya'nın kredi notunu üç basamak düşürdü

Moody's İtalya'nın kredi notunu politik belirsizlikler ve düşük büyüme beklentileri nedeniyle düşürdü.

Moody's, İtalya'nın kredi notunu üç basamak düşürdü

MİLANO - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İtalya'nın "Aa2" olan devlet tahvili kredi notunu üç basamak birden düşürerek "A2"ye çekti, kredi not görünümünü ise "negatif" olarak belirledi.

Kuruluştan yapılan açıklamada, not indirimine gerekçe olarak İtalya'daki politik belirsizlikleri, düşük büyüme beklentilerini ve ciddi boyutlara ulaşan borcun uzun vadede finansman riskini gösterdi.

Moody's, kararda, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 120'lerine ulaşan kamu borcunu azaltabilme riskinin artmasının etkili olduğuna dikkat çekerek, İtalya'nın borçlanma faiz oranlarının rekor seviyelerde artmasınında ülkenin ciddi bir güven kriziyle karşı karşıya olduğuna vurgu yaptı.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor's da (S&P), 20 eylül'de İtalya'nın kredi notunu "A "dan "A"ya çekmiş, görünümü ise "negatif" olarak belirlemişti.

Kuruluş, karara, zayıflayan ekonomik büyüme görünümünü ve hükümetin GSYH'nin yüzde 120'sine ulaşan kamu borcunu azaltamayacağına yönelik endişeleri gerekçe göstererek, ülkenin zayıf ekonomik büyüme görünümünün İtalya'nın mali konsolidasyon programının etkinliğini sınırlayabileceği uyarısında bulunmuştu.

Berlusconi: Beklenen bir karar

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Moody's'in İtalya'nın kredi notunu düşürmesini " beklenen bir karar" olarak değerlendirdi.

"İtalya hükümeti bütçe hedeflerini tutturmak için taahhütlerine bağlı olarak çalışıyor" diyen Berlusconi, 2013 yılına kadar bütçe dengesinin sağlanması dahil planlarının memnuniyetle karşılandığını ve Avrupa Komisyonu tarafından onaylandığını söyledi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.