Mübarek'in oğulları serbest

Mısır'da "Başkanlık sarayları" davasında yargılanan, devrik lider Hüsnü Mübarek'in oğulları Alaa ve Cemal Mübarek serbest bırakıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mısır'da "Başkanlık sarayları" davasında yargılanan, devrik lider Hüsnü Mübarek'in oğulları Alaa ve Cemal Mübarek'in serbest bırakıldığı bildirildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Kahire Ceza Mahkemesi, "cumhurbaşkanlığı sarayı için ayrılan 18 milyon dolarlık ödeneği zimmete geçirme" suçlamasıyla yargılanan, devrik lider Mübarek'in iki oğlu Cemal ve Alaa'yı denetimli serbestlik tedbiri uygulayarak tahliye etme kararı aldı.

Kaynaklar bu kararın, daha önce "Hüsnü Mübarek ve iki oğlu Alaa ve Cemal hakkında verilen 3 ila 4 yıl arasındaki hapis cezası kararının" 13 Ocak'ta Temyiz Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine alındığını ifade etti.

Mübarek ve oğullarının avukatı Ferid ed-Dib, Alaa ve Cemal Mübarek'in başka bir davadan tutukluluk kararı olmadığı için akşam saatlerinde serbest bırakılacağını belirtti.

Kahire Ceza Mahkemesi 21 Mayıs 2014'te, "cumhurbaşkanlığı bütçesi için ayrılan yaklaşık 18 milyon doları zimmete geçirmek, resmi belgede sahtecilik ve kamu malına kasıtlı olarak zarar verdiği" iddia edilen sanıklardan Mübarek'in 3, oğulları Ala ve Cemal'in ise 4'er yıl ağırlaştırılmış hapsine hükmetmişti.

Bu konularda ilginizi çekebilir