7 °C

NATO 'Ateşkes'e hayır dedi

Libya lideri Kaddafi, 'ateşkes' için hazır olduğunu söyledi ancak NATO ve muhaliflerden ret cevabı geldi.

NATO 'Ateşkes'e hayır dedi

TRABLUS - Libya lideri Muammer Kaddafi, NATO'nun "savaş uçaklarını durdurması" halinde ateşkes yapmaya ve görüşmelere hazır olduklarını söyledi.

Bugün erken saatlerde televizyondan yaptığı 80 dakika süren konuşmasında geri adım atmak veya ülkeden ayrılmak gibi bir düşüncesinin bulunmadığını vurgulayan Kaddafi, NATO saldırılarının durması halinde Libya halkının kendi problemlerini kendisinin çözebileceğini savundu.

Televizyonda bir yazı masasının başında görülen ve el yazısıyla kaleme alınmış gibi görünen notlar yardımıyla konuşan Kaddafi, "Libya, ateşkes görüşmelerine girmeye hazırdır. Ancak ateşkesin tek taraflı olması mümkün değil. Sağlanacak bir ateşkesten ilk biz mutluluk duyarız ve kabul ederiz... Ama Haçlı NATO saldırısı durmalıdır" diye konuştu.

Sözlerini "Barışa açılan kapı açıktır" sözleriyle tamamlayan Kaddafi'nin bu seferki konuşmasında, daha önce yaptığı konuşmalarda "sıçanlar" diye sözettiği ve ev ev izlerini süreceğine yemin ettiği muhaliflere yönelik ifadelerini yumuşatması dikkati çekti. Konuşmasında muhaliflerden silahlarını bırakmalarını isteyen Kaddafi, Libyalıların birbirleriyle savaşmamaları gerektiğini söyledi. Ülkedeki isyandan paralı askerler ile yabancıların sorumlu olduğunu öne süren Kaddafi, "Birbirimizle savaşamayız. Biz bir aileyiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında sivillere yönelik kitlesel saldırılar düzenledikleri iddialarını reddeden Kaddafi, Libya'da saldırılar düzenleyen Avrupa ülkelerine göndermede bulunarak, "Biz onlara saldırmadık veye denizin karşısına geçmedik. Niçin bize saldırıyorlar? Sizinle müzakere yapmamıza izin verin, bize saldıran ülkeler. Müzakere yapmamıza izin verin" diye konuştu.

NATO güçlerinin görüşmeler yapmak istememeleri durumunda ise "Libya halkının teslim olmayacağını" ve "terörist" saldırılara direnerek ölmek arzusunda olduğunu belirten Kaddafi, NATO'ya seslenerek ülkesinin işgal edilmesi durumunda NATO güçlerinin öleceği uyarısında bulundu. Kaddafi, "Ya hürriyet ya ölüm. Teslim olmak yok. Yılgınlık yok. Geri çekilmek yok" dedi.

NATO'dan Kaddafi'ye ret

NATO'dan Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yaptığı ateşkes teklifine ret cevabı geldi.

İsmi gizli kalmak koşuluyla açıklamada bulunan bir NATO yetkilisi, ateşkes teklifini dikkate almadan önce Kaddafi güçlerinin sivillere yönelik saldırılarına son vermesini istedi. Yetkili, NATO'nun "sözleri değil yapılan işleri görmek istediğini" söyledi.

Kaddafi'ye bağlı güçlerin, Libya liderinin televizyondan yaptığı ateşkes teklifinden sadece saatler öncesinde, kuşatma altındaki Misrata limanına ayrım gözetmeksizin topçu ateşi açtığını ve çok sayıda kişiyi öldürdüğünü belirten NATO yetkilisi, "Bütün bunlar sona ermelidir ve şimdi sona ermelidir" dedi. Yetkili, varılacak bir ateşkesin "güvenilir ve teyit edilebilir" olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Muhalifler de ateşkese yanaşmıyor

Libyalı muhaliflerin Ulusal Geçiş Konseyi'nin sözcüsü Abdülhafız Ghoga, yaptığı açıklamada, Kaddafi rejiminin tüm güvenilirliğini yitirdiğini belirterek, Libya liderinin, sadece insan hakları ihlallerine devam etmek için tekrar tekrar ateşkes önerilerinde bulunduğunu söyledi.

Ghoga, "Uzlaşı zamanı geçti. Libya halkının, Libya'da Kaddafi rejiminin herhangi bir rol oynadığı bir geleceği kabul etmesi veya öngörmesi mümkün değildir" dedi.

Libyalı muhaliflerin askeri sözcüsü Albay Ahmet Bani de Kaddafi'nin "kirli oyunlar oynadığını" belirterek, "Dürüst konuşmuyor. Ona inanmıyoruz ve güvenmiyoruz" diye konuştu.

Kaddafi bugün erken saatlerde televizyondan canlı olarak yaptığı konuşmada, ''barışa açılan kapı açık'' diyerek, NATO güçlerine ateşkes ve müzakereler yapılması çağrısında bulunmuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.