18 °C

NATO saldırısında Kaddafi'nin oğlu ile üç torunu öldü

Libya lideri saldırıdan yara almadan kurtuldu. NATO ise hedefin 'askeri' olduğunu savunuyor.

NATO saldırısında Kaddafi'nin oğlu ile üç torunu öldü

TRABLUS - NATO güçlerinin bu gece düzenlediği hava saldırısında Libya lideri Muammer Kaddafi'nin en genç oğlu Seyfül Arab Kaddafi ile 3 torunu öldü.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim açıklamasında, "Seyfül Arab'ın 29 yaşında olduğunu ve henüz Almanya'da öğrenimini sürdürdüğünü" belirterek, saldırıda ayrıca Kaddafi ailesi ve yakınlarından bazılarının yaralandığını kaydetti.

Musa İbrahim, saldırı sırasında Muammer Kaddafi'nin eşiyle birlikte evde olduğunu, ancak her ikisinin de saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

"Yapılan saldırının 'orman kanunu' ile karşı karşıya olduklarını gösterdiğini" dile getiren Musa İbrahim, Seyfül Arab'ın 'sivil' olduğunu belirterek, "Libya'daki olayın (NATO müdahalesinin) sivilleri korumak olmadığının artık herkes tarafından açıkça görüleceğini düşünüyoruz" dedi.

Libyalı yetkililer, yabancı gazetecileri kentin varlıklı kesimlerinin bulunduğu yerde olan ve NATO saldırısına hedef olan eve götürerek bilgi verdi. 3 füze tarafından vurulan evin çatısının yer yer çöktüğü, duvarların bazı bölümlerinin parçalandığı ve ağır hasara uğradığı görüldü.

Kaddafi'nin 6. çocuğu olan Seyfül Arab Kaddafi'nin uzun yıllar Almanya'da kaldığı biliniyordu.

NATO: Hedef kişiler değil, askeri noktalar

NATO yetkilileri, "bu gece yapılan hava saldırılarında hedefin askeri noktalar olduğu, kişilerin hedef alınmadığı" yönünde bir açıklama yaptı.

Libya hükümet sözcüsü Musa İbrahim'in gece saatlerinde yapılan NATO saldırısında Libya lideri Muammer Kaddafi'nin bir oğlu ve 3 torununun öldüğünü söylemesinden saatler sonra yapılan açıklamada, sözkonusu saldırıların Bab-ül Aziziye yakınındaki bir komuta ve kontrol merkezinin hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, tüm hedeflerin 'askeri noktalar' olduğu ve Kaddafi'nin halka yönelik sistematik saldırılarıyla bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

Bölgedeki operasyonlardan sorumlu NATO yetkilisi Korgeneral Charles Bouchard, Kaddafi'nin aile üyelerinden bazılarının bu saldırıda ölmüş olabileceği konusunda 'teyit edilmemiş bilgiler' olduğunu söyleyerek, "mevcut çatışmanın sonucu meydana gelen tüm can kayıplarını, özellikle de sivillerin ölümünü üzüntüyle karşıladığını" söyledi.

Sözkonusu saldırı, son 24 saatte ikinci kez Kaddafi'nin doğrudan hedef alındığı izlenimi veren bir saldırı oldu. NATO dün sabah saatlerinde, Kaddafi televizyonda konuştuğu sırada bölgedeki televizyon binası yakınına bir saldırı daha düzenlemişti.