33 °C

NATO'nun gizli Rusya harekat planı

Wikileaks'ın belgelerinde, NATO'nun Soğuk Savaş sonrasında Polonya ve Baltık ülkelerini korumak için Rusya'ya karşı gizli harekat planı hazırladığı ortaya çıktı.

NATO'nun gizli Rusya harekat planı

LONDRA - İngiliz The Guardian gazetesinde, NATO'nun Rus tehditlerine karşı Polonya ve Baltık ülkelerini korumak için Soğuk Savaş sonrasında hazırladığı gizli harekat planları yer aldı.

Gazetenin Wikileaks'in belgelerine dayanarak verdiği haberde bu planla ilgili karar, ABD ve Almanya'nın talebi üzerine, bu yılın başlarında Brüksel'deki NATO merkezinde alındı.

Bu konuda son beş yıldır devam eden görüş ayrılıkları nedeniyle, kararı Konsey değil üst düzey askeri yetkililer aldı.

Plan çerçevesinde Rusya'nın Polonya ile Estonya, Letonya ve Litvanya'ya saldırması halinde devreye girecek dokuz tümen belirlendi.

Bunların, Amerikan, İngiliz, Alman ve Polonya tümenleri olduğu belirtiliyor. Donanma güçleri için Almanya ve Polonya limanlarının kullanılması kararlaştırıldı.

Guardian, bu plan çerçevesinde önümüzdeki yıl tatbikat yapılacağını kaydediyor.

ABD'nin ayrıca Polonya'ya donanma desteği sağlamayı, F-16 savaş uçakları vermeyi ve Almanya'daki Amerikan üslerinde bulunan C-130 nakliye uçaklarını bu ülkeye kaydırmayı önerdiği belirtiliyor.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap