New York Borsası düşüşle kapandı

New York borsasında endeksler, haftanın ilk işlem gününde, açıklanan ekonomik veriler ve Yunanistan'a ilişkin temerrüt endişelerinin artması sonucu düşüşle kapandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

New York borsasında Dow Jones Endeksi 104,93 puan (yüzde 0,59) düşüşle 17,793.91 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 9,60 puan (yüzde 0,46) kayıpla 2,084.51 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 21,13 puan (yüzde 0,42) değer kaybederek 5,029.97 puandan kapandı.  

ABD'de bugün açıklanan verilere göre, mayıs ayı sanayi üretimi yüzde 0,2 artış beklentisinin aksine yüzde 0,2 indi. Mayıs ayına ilişkin kapasite kullanım oranı da yüzde 78,1 ile beklentilerin altında gerçekleşti. Bu arada, New York Fed İmalat Sanayi Endeksi ise  -1,98 değerini alarak beklentilerin altında kaldı. 

Endekslerin yönünde Yunanistan ile kreditörlerin hafta sonunda gerçekleştirilen müzakerelerden sonuç alamaması da etkili oldu. Yunanistan'ın mevcut mali programdaki 7,2 milyar avroluk krediye ulaşabilmesi için haziran sonuna kadar kreditörleriyle anlaşması gerekiyor. Aksi halde Yunanistan'ın mali yükümlülüklerini yerine getiremeyerek temerrüde düşebileceği belirtiliyor. 

Uzmanlar, piyasaların bu hafta ABD Merkez Bankası'nın çarşamba günü sonlanacak haziran toplantısı ve Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın düzenleyeceği basın toplantısına odaklanacağını kaydediyor. 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir