New York Borsası yükseldi, Nasdaq rekor kırdı

Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 1,34 yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

New York Borsası'nda endeksler, günü açıklanan verilerin ardından yükselişle tamamlarken, Nasdaq Teknoloji Endeksi rekor kırdı.  

Dow Jones Endeksi 180,04 puan (yüzde 1) değer kazanarak 18.115,78 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 20,78 puan (yüzde 0,99) artışla 2.121,22 puana yükseldi. Nasdaq Teknoloji Endeksi ise 68,07 puan (yüzde 1,34) kazançla 5.132,95 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.  

Endekslerin üzerinde, ülkede bugün açıklanan veriler ile ABD Merkez Bankası'nın (Fed) dün açıklanan kararları etkili oldu. Buna göre, ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 0,4 artarak beklentilerin altında gerçekleşirken, işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı da geçen hafta 267 binle beklentinin hafif altında kaldı. Ayrıca, 1. çeyreğe ilişkin cari açık da 113,3 milyar dolar ile beklentilerden iyi geldi.   

Bununla birlikte, Fed dünkü toplantısında faiz oranlarını mevcut seviyesinde tutma kararı alırken, Fed Başkanı Janet Yellen düzenlediği basın konferansında faiz artış zamanlamasına yönelik kararın henüz alınmadığını ve gelecek verilere bağlı olacağını bildirdi. 

Yellen'ın açıklamalarını nispeten 'güvercin' olarak değerlendiren piyasaların, yarın San Francisco Fed Başkanı ve FOMC üyesi John Williams ile Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester'ın konuşmalarını takip edeceği belirtiliyor. 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir