7 °C

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsasında endeksler, günü yükselişle kapattı

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsasında endeksler, aralık ayının ilk işlem gününü yükselişle tamamladı.  

Kapanışta, Dow Jones Sanayi Endeksi 171,51 puan (yüzde 0,97) artışla 17.891,43 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi 22,08 puan (yüzde 1,06) primle 2.102,49 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 47,64 puan (yüzde 0,93) değer kazanarak 5.156,31 puana yükseldi.  

Endekslerin yönü üzerinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) perşembe günü tahvil alımını artırma kararı alacağına yönelik beklentiler etkili olurken, borsadaki işlem hacminin nispeten düşük kalması dikkati çekti.  

Diğer taraftan, ABD'de bugün açıklanan verilere göre, ISM İmalat Sanayi Endeksi kasımda 48,6'ya gerileyerek yaklaşık 6,5 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Kasım ayı PMI İmalat Sanayi Endeksi ise 52,8 ile beklentilerin hafif üstünde açıklanırken, ekim ayı İnşaat Harcamaları da yüzde 1 artışla beklentileri geride bıraktı.  

Ayrıca,  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bölgesel başkanlarından Charles Evans, bugünkü konuşmasında, "Yaklaşan kararımızla ilgili bazı tedirginlikler olduğunu kabul ediyorum. Ben, faizleri artırmaya başlamadan önce enflasyonun gerçekten yükseldiğinden daha emin olmak istiyorum" diyerek, 15-16 Aralık tarihlerinde yapılacak toplantıda faiz artışı için oy kullanmayacağının sinyalini verdi. 

Analistler, piyasaların, yarın Fed Başkanı Janet Yellen'in yapacağı konuşmalara, perşembe ve cuma ise ECB'nin kararlarına ve ABD tarım dışı istihdam verisine odaklanacağını ifade ediyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.