New York Borsasında yılın 'en kötü günü'

New York Borsası, Yunanistan'a ilişkin temerrüt endişelerinin artmasıyla son bir yılın en kötü performansını gösterdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

New York Borsası, haftanın ilk işlem gününde Yunanistan'a ilişkin temerrüt endişelerinin artmasıyla son bir yılın en kötü performansını gösterdi.  

Dow Jones Endeksi, 349,93 puan (yüzde 1,95) düşüşle 17.596,75 puana, Standard & Poor's (S&P) 500 Endeksi 43,85 puan (yüzde 2,09) kayıpla 2.057,64 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 122,04 puan (yüzde 2,40) değer kaybederek, 4.958,47 puandan kapandı.  

Dow Jones Endeksi, bu sonuçla yılın başından bu yana tüm kayıplarını silerek eksiye düşerken, S&P 500 Endeksi de son bir yılı aşkın sürenin en büyük kaybını yaşadı. Yüzde 2,40 değer kaybeden Nasdaq Teknoloji Endeksi ise tüm zamanların en kötü performansını kaydetti. 

Endekslerin yönü üzerinde, Yunanistan'ın resmi kreditörlerinin önerdiği anlaşma şartlarını 5 Temmuz'da halk oylamasına götürme kararı ve Yunan bankalarının bu tarihe kadar kapatılması etkili oldu.  

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, parlamentonun referanduma gidilmesi yönündeki kararının ardından, Avrupalı kreditörlerine yarın sona erecek kalkınma programının bir süre uzatılması çağrısında bulunmuş fakat Avro Bölgesi maliye bakanları bu teklifi reddetmişti. 

Yunanistan'ın yarın Uluslararası Para Fonuna 1,6 milyar avro ödemesi gerekiyor ancak Yunan hükümetinden bazı kaynaklar, bu ödemenin yeterli kaynak bulunamadığı için gerçekleştirilemeyeceğini açıklamıştı. 
 

Bu konularda ilginizi çekebilir