19 °C

Nil Deltası'nda doğalgaz bulundu

BP, Nil Deltası'nın doğusunda Damietta limanının kuzeyinde yer alan offshore sahasında doğalgaz buldu

Nil Deltası'nda doğalgaz bulundu

İngiliz enerji şirketi British Petroleum (BP) Mısır'da Nil Delta'sının doğusunda Damietta limanının kuzeyinde yer alan offshore sahasında doğalgaz bulduğunu açıkladı. 

BP'den yapılan açıklamada Mısır'da Nil Deltası'nın doğusunda Damietta limanının 80 kilometre kuzeyindeki "Atoll-1" offshore sahasında yapılan keşif aramasında 6 bin 400 metre derinliğine kadar inildiği ve yüksek kalitede doğalgaza ulaşıldığı belirtildi. 

Açıklamada, Mısır'da bu zamana kadar en derin sondajla yapılan aramanın gerçekleştirildiğini belirten sahanın 15 kilometre uzaklıkta Salamat sahası ile bağlantısının test edilmesi için bir kilometre daha derine inileceği ifade edildi. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan BP Grubu'nun Üst Yöneticisi Bob Dudley, "Atoll sahasındaki başarı dünya standartlarında doğalgaz yatağı olarak Nil Deltası'nın kalitesine olan inancımızı artırdı. Salamat sahasının lisansını almamamızdan bu yana bu ikinci dikkate değer bir keşfimiz. Yetki alanındaki potansiyelin 5 trilyon metreküpün üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Şimdi BP'nin Batı Nil Deltası projesinin ardından Mısır'da bir sonraki olası büyük projesi için pozitif bir başlangıç noktamız var" açıklamasında bulundu. 

BP geçen hafta Rus ortağı DEA ile birlikte Mısır'daki doğalgaz sahalarında, "Batı Nil Deltası" projesi için 12 milyar dolarlık enerji yatırımı yapacağını açıklamıştı.  

BP hali hazırda Mısır'da 25 milyar doların üzerindeki enerji ve doğalgaz alanındaki yatırımları ile ülkede yatırımı olan en büyük yabancı şirketlerin başında yer alıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap