10 °C

O ülke "nükleer santrallere" savaş açıyor

Çevre Bakanı Andrae Rupprechter, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilecek nükleer santralleri durdurmak için dava açacaklarını söyledi

O ülke "nükleer santrallere" savaş açıyor

Avusturya Çevre Bakanı Andrae Rupprechter, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilecek nükleer santralleri durdurmak için dava açacaklarını söyledi. 

Rupprechter, günlük ekonomi dergisi Wirtschaftsblatt'a yaptığı açıklamada, Avusturya'nın nükleer enerji konusundaki katı tutumunu İngiltere'nin Hinkley Point nükleer santralini mahkemeye taşıma iradesi göstererek kanıtladığını söyledi. 

Nükleer santrallerin desteklenmesinin yenilenebilir enerji teknolojisinin ortaya çıkmasını engelleyeceğini belirten Rupprechter, "Diğer ülkelere benzer yardım planları sunulması halinde mahkemeye gideceğiz. Nükleer santrallerin tercih edilmesi kabul edilemez. Nükleer enerji, ne güvenli, ne de ekonomiktir" ifadelerini kullandı. 

Rupprechter, davaların potansiyel yatırımcıları tereddüde düşüreceğini ve bazı devletleri nükleer enerjiye yatırım yapmaktan vazgeçireceğini vurguladı. 

 Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'lı üst düzey yetkililer, nükleer enerji kapasitelerini genişletmek ve bu kapsamda Avrupa Komisyonu'ndan yardım almak istediklerini açıklamıştı. 

Nükleer enerjiye karşı çıkan Avusturya ise AB içeresinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını ve desteklenmesini istiyor. 

AB'nin nükleer santral yapacak ülkelere finansal yardım yapmasına "haksız rekabete neden olacağı" gerekçesiyle karşı çıkan Avusturya, İngiltere'nin nükleer santral inşasına izin veren ve finansal destek verilmesini onaylayan Avrupa Komisyonu'nun kararını Avrupa Adalet Divanı'na taşıma kararı almıştı. 

Avusturya Başbakanı Werner Faymann, nükleer santrallerin finanse edilmesini durdurmak için hukuki tüm imkanları sonuna kadar kullanacaklarını belirtmişti. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ekim 2014'te İngiltere'nin Hinkley Point C Nükleer Santrali'ni inşa etmesine onay vermiş, Kasım 2014'te nükleer santral için 17,6 milyar sterlin sübvansiyon verilmesini kararlaştırmıştı. AB üyesi Avusturya ise Avrupa Komisyonu'nun kararını iptal ettirmek için Avrupa Adalet Divanına taşıyacağını açıklamıştı. Avusturya, ayrıca nükleer santrallerin finanse edilmesinin diğer ülkeler için "olumsuz örnek" oluşturacağını öne sürüyor. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.