20 °C

OECD’den ‘genç işsizlik’ uyarısı

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, genç işsizlik oranının dünya ölçeğinde tehlikeli bir noktaya ulaştığına dikkat çekerek, "Kayıp bir nesil riski, hala gerçekçi bir risk olarak karşımızda duruyor" uyarısı yaptı

OECD’den ‘genç işsizlik’ uyarısı

STRASBOURG - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Genel Sekreteri Angel Gurria, gençlerin işsizliğinin tehlikeli bir noktaya geldiğini belirterek, dünyanın "kayıp bir nesil" riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. 

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin, OECD'nin yıllık faaliyetlerini değerlendirdiği oturumunda konuşan Gurria, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerde yüzde 50'yi geçen genç işsizlik oranına dikkati çekerek, "Kayıp bir nesil riski hala gerçekçi bir risk olarak karşımızda duruyor" dedi. 

Ekonomik krizin toplumdaki eşitsizlikleri artırdığını belirten Gurria, oluşan sosyal krizin hükümetlere ve kurumlara olan güveni derinden sarstığını vurguladı. Gurria, OECD'nin işsizliğin azalması, büyümenin artması ve kalkınma için projeler hazırladığını hatırlattı. Genel Sekreter, AKPM'nin toplumun nabzını tutan bir kurumun küreselleşen ve gelişen dünyada kendini kaybetmiş hisseden insanların sözcüsü olduğunu vurgulayarak, Meclisi OECD'nin yönlendirme politikalarına katkı sağlamaya çağırdı. 

AKPM, her yıl küresel ekonomi perspektifi ve Avrupa Konseyi değerleri çerçevesinden OECD'nin yıllık faaliyetlerini değerlendirdiği bir oturum gerçekleştiriyor. Bu seneki oturuma Avrupa Konseyi üyesi olmayan Şili, Meksika ve Güney Kore'den de parlamenterler katıldı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap