10 °C

Ölümcül hata nedeniyle 15 kişinin işine son verdi

ABD'li otomobil üreticisi GM, ürettiği bazı modellerde meydana gelen ölümcül hata yüzünden 15 çalışının işine son verdi, 5'ini de disipline sevketti

Ölümcül hata nedeniyle 15 kişinin işine son verdi

NEW YORK - ABD'li otomobil üreticisi General Motors (GM) firması, ürettiği bazı modellerdeki kontak anahtarı sorunu nedeniyle, 35 milyon dolarlık cezaya çarptırılmasının ardından, 15 çalışanın işine son verdi, 5'ini disipline sevk etti. 

GM'nin CEO'su Mary Barra, firmanın Michigan'daki "araç mühendislik merkezi"nde yaptığı konuşmada, ürettikleri bazı modellerde görülen kontak anahtarı ateşleme sorunu yüzünden en az 13 kişinin ölümüne neden olunması yüzünden 15 çalışanın işine son verdiklerini ve 5 çalışanı da disipline sevk ettiklerini bildirdi.

Barra, işine son verilen personelin, GM'de, mühendislik, hukuk ve halkla ilişkiler alanında görev yaptığını ve işine son verilenler arasında üst düzey yöneticilerin de bulunduğunu kaydetti.

Barra, soruşturmayı yapan Anton Valukas'ın 230 çalışanla görüştüğünü ve 41 milyon belgenin incelendiğini ifade etti.

GM, Chevrolet Cobalt ve Pontiac G5 modellerindeki kontak anahtarı ateşleme problemi yüzünden 780 bin aracını geri çağırmıştı. Hatasını kabul eden firma, geçen ay, ABD Adalet Bakanlığına bağlı Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından 35 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.