Omaha Kahini Buffet'tan dev zarar

Ünlü milyarder Warren Buffet, 2015'te 12 milyar 300 milyon dolar zararla yılın en çok kaybedeni oldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

dunya.com

Uluslararası piyasalarda 'Omaha Kahini' olarak bilinen ve dünyanın en zengin kişileri arasındaki Warren Buffet'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway son 6 yılın en kötü performasını sergiledi. 

Yatırım gurusu Warren Buffet, 2009 yılından bu yana en kötü yılı geride bırakmaya hazırlanıyor.

Buffet'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway Holding'in hisseleri uluslararası piyasalarda 2015'i kapatmaya iki gün kala yüzde 11,5 değer kaybıyla yatırımcısını fazlasıyla üzdü. 

Serveti 12,3 milyar dolar eridi

Berkshire Hathaway'in hisselerindeki sert düşüş Buffet'a pahalıya patladı. Adeta eriyen hisseler Kahin'i 2015'te dünyanın en zenginleri arasında en çok kaybedeni yaptı. Buffet'ın serveti 12,3 milyar dolar küçülerek 61,5 milyar dolara geriledi. 

'Uzun vadeli düşünün'

Yatırımcıların paniğe kapılmamasını belirten Buffet, hissedarlarının bir yıla bakarak ani karar vermemesini ve uzun vadeli düşünmesi gerektiğini söyledi. Edward Jones Analisti Jim Shanahan 2015 yılında düşük seyreden emtia fiyatlarının Buffet'ı vurduğunu ifade etti. Emtialardan sonra Berkshire'ya en büyük darbeyi yüzde hisseleri 25 değer kaybeden American Express ile yüzde 13 düşen IBM vurdu.  

bu.jpg

Milyarder yatırımcı Buffet, 1965 yılından bu yana Berkshire Hathaway'in başında