7 °C

Orduya 3 milyar dolarlık ödenek

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rus yanlısı militanlara karşı savaşan ordunun yeniden teçhizatlanması için 3 milyar dolar harcanacağını duyurdu

Orduya 3 milyar dolarlık ödenek

KİEV - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rus yanlısı militanlara karşı savaşan ordunun yeniden teçhizatlanması için 3 milyar dolar harcanacağını duyurdu.

BBC'de yer alan habere göre, Poroşenko'nun açıklaması Ukrayna'nın bağımsız günü kutlamaları öncesinde geldi.

Ukrayna'nın güneyinde çatışmalar sürerken, ülkedeki bağımsızlık günü kutlamaları Kiev'deki askeri geçit töreni ile kutlandı. Geçit törenine yüzlerce asker ve zırhlı araç katıldı.
Bu yılkı bağımsızlık günü kutlamaları Ukrayna'nın Sovyetler Birliği'nden ayrılışının 23. yılına denk geliyor. Odesa kentindeki limanda da deniz kuvvetleri askeri geçiş töreni düzenledi.

Askeri geçit törenleri 2009 yılında dönemin devlet başkanı, Rus yanlısı Viktor Yanukoviç tarafından kaldırılmasından beri ilk kez düzenleniyor. Ülkedeki iç çatışmalar devam ederken böyle bir törenin uygun olmadığına yönelik eleştiriler var. Fakat kutlamaların Ukrayna ordusuna manevi destek olacağını düşünenler de var.

Ukrayna medyasındaki haberlere göre kutlamalar sırasında gönüllü askeri birliklerin merkezine saldırı planladığı iddia edilen beş kişi Kiev’de tutuklandı.
Donetsk kentini ellerinde tutan Rus yanlısı militanlar da kendi geçit törenini yaptı ve törende ellerindeki onlarca esir askerleri de teşhir etti.
Ülkedeki çatışmalarda son dört ayda 2 binden fazla kişi hayatını kaybederken 330 binden fazla kişi de yerlerinden edildi.
AFP haber ajansı muhabirleri Donest kentindeki Cumartesi günkü çatışmalar sonrasında biri çocuk altı kişinin cesedi ile karşılaştıklarını söyledi.
Bu arada Kiev'i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel iki tarafa da ateşkes çağrısında bulundu.
Merkel, Ukrayna politikası nedeniyle ABD ve AB tarafından bazı yaptırımlar uygulanan Rusya'nın yeni yaptırımlarla karşı karşıya olabileceğini söyledi.
Ukrayna’daki krize çözüm aramak için Salı günü Belarus’un başkenti Minsk kentinde de Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Validimir Putin ve bazı AB yetkilileri bir araya gelecek.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.