12 °C

Orly Havalimanı saldırganı uyuşturucu kaçakcısı çıktı

Fransa Orly Havalimanı'ndaki saldırının failinin silahlı soygun ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarından birkaç kez hüküm giyen bir kişi olduğu açıklandı. Saldırganın babası, kardeşi ve kuzeni soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Orly Havalimanı saldırganı uyuşturucu kaçakcısı çıktı

Paris savcısı François Molins, başkentin bir banliyösünde bu sabah polise ateş açan ve daha sonra Orly Havalimanı'nda devriye gezen askerlere saldırdıktan sonra öldürülen kişinin Zyed Ben Belgacem olduğunu açıkladı.

Fransız savcı, iki saldırı ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Savcı, öldürülen kişinin havalimanı terminalinde devriye gezen askerlere saldırmadan önce "Silahlarınızı yere bırakın. Ben burada Allah adına ölmeye geldim. Birçok kişi ölecek" diye bağırdığını söyledi.

Saldırganın, bir askerin tüfeğini almak istemesi üzerine, boğuşma yaşandığını kaydeden savcı Molins, bunun üzerine diğer askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Savcı, 39 yaşındaki bu kişinin, başkent yakınlarındaki Seine-Saint-Denis kasabasında sabah yerel saat ile 06.55'te rutin bir polis kontrolü sırasında aracının durdurulması üzerine ateş açtığını da ifade ederek, saldırganın, polisin yaralanmasına yol açtığını ve ardından kaçtığını bildirdi.

Saldırganın daha sonra ailesini cep telefonuyla arayarak, "Ben bir saçmalık yaptım" dediğini aktaran savcı, Belgacem'ın daha sonra bir bara girdiğini ve burada havaya ateş açarak içerideki müşterileri tehdit ettiğini kaydetti.

Otomobil çalıp Orly Havalimanı'na giderek ikinci saldırıyı gerçekleştiren Belgacem'ın sırt çantasından yakıt dolu bidon çıktığını bildirildi.

Fransız savcı, bu saldırı ile ilgili olarak öldürülen saldırganın babası, kardeşi ve kuzenin gözaltına alındığını duyurdu.

Öte yandan saldırganın poliste sabıkası olduğu ve daha önce silahlı soygun, uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçlardan birkaç kez hüküm giydiği öğrenildi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.