Pentagon'un 2015 bütçesi belli oldu

Modernizasyona vurgu yapılan bütçede hedef daha küçük hareketli ve vurucu gücü yüksek bir ordu meydana getirmek

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 2015 yılı bütçesi 496 milyar dolar oldu. 

ABD Başkanı Barack Obama, Pentagon için 2015 yılında 496 milyar dolarlık bütçe istedi. Bu tutar, geçen yıl her iki partinin uzlaşması sonucu ortaya çıkan rakamı yansıtıyor. 

Yetkililer, 2015 yılı bütçesinin üç temel amacını, iç güvenliği sağlamak, küresel savunma sistemi oluşturmak ve savaşları kesin olarak kazanmak diye özetlerken, Pentagon kaynakları, bütçeyi sadece savaş değil terörizmle ve aşırı güçlerin başvurduğu şiddetle de mücadele edebilecek küçük, hareketli ve vurucu gücü yüksek bir ordu arayışının bir ürünü olduğunu belirtiyor, 

Pentagon kaynakları, geçen yıl uğradıkları mali kesintinin yarattığı sıkıntıları gidermeyi hedeflediklerini de açıkladı. 

Modernizasyonun savaş gücünü yüksek tutmanın anahtarı olduğu belirtilen açıklamada, yeni nesil bombardıman uçakları, yeni uçak gemileri, birleşik saldırı gücü savaş programı ve KC-46 havadan havaya tanker uçağı gibi silah sistemlerine yatırımın devam edeceği kaydedildi. 

Gözlemciler, yeni bütçe öncelikleriyle Pentagon'un Afganistan'daki savaşın ötesine baktığına ve kaynak bulmanın zorlaşacağı bir döneme adapte olma çabası gösterdiğine dikkati çekiyor.