12 °C

Piyasalar veri takvimine odaklandı

Küresel piyasalar, yoğun veri takvimine odaklandı

Piyasalar veri takvimine odaklandı

İSTANBUL - Küresel piyasalar ABD'de perşembe günkü tatil öncesinde bugün açıklanacak yoğun veri takvimine odaklanırken, yurt içinde BIST 100'de tepki yükselişinin ulaştırma hisselerinde yoğunlaşan alışlarla güçlenmesi dikkati çekti. 

ABD'de ekonominin bu yılın üçüncü çeyreğinde beklentileri aşarak yüzde 3,9 büyümesinin ardından hisse senedi piyasaları güne yükselişle başlasa da beklentileri karşılamayan ve son 5 ayın en düşük seviyesine gerileyen tüketici güven endeksi sonrasında karışık bir seyir izledi. Dow Jones endeksi yüzde 0,02 sınırlı düşerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,1 yükseldi. S&P 500 endeksi de gün içi rekorunu 2.074,21 puana taşımasına karşın gelen satışlarla günü yüzde 0,1 gerilemeyle tamamladı. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri dün en yüksek yüzde 2,31 seviyesini görmesine karşın, yaklaşık bir ayın en düşük seviyesi 2,25'e doğru geriledi. Dolar endeksi ise dün güne başladığı 88,2 seviyelerinden düşüşe geçerek, 87,920 seviyesinden günü tamamladı. 

Analistler, 2003 yılından bu yana en iyi 6 aylık performansı gösteren büyüme verisinin, ülke merkez bankası Fed'in faiz artırımı zamanlaması açısından büyük önem taşıdığına işaret ederek, buna karşın tüketici güven endeksindeki sert düşüş ve konut fiyatlarındaki yatay seyrin dolar endeksindeki gerilemeyi beraberinde getirdiğini ifade ediyor. ABD'de perşembe günü tatil olacağını anımsatan analistler, bugün açıklanacak dayanıklı mal siparişleri, haftalık işsizlik başvuruları ve kişisel tüketim harcamalarının piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını tahmin ediyor. 

Avrupa tarafında, dün Almanya'da açıklanan büyüme verilerinin beklentiler paralelinde gelmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın piyasaları destekleyecek açıklamalarının hisse senedi piyasalarında yarattığı pozitif havayı destekledi. Almanya'da DAX endeksi, dün hafta başından bu yana yükselişini sürdürdü ve 4,5 ayın zirvesini gördükten sonra günü yüzde 0,8 artışla 9.861,21 puandan tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi bugün açıklanacak 3. çeyrek büyüme verisi öncesinde yatay seyir izlerken, Fransa'da CAC 40 endeksi ise yüzde 0,3 yükseliş yaşandı. Avro/dolar paritesi ise yatay hareketini sürdürdü ve 1,24 seviyesinin üzerinde dengelendi. 

Asya borsalarında da ABD piyasalarına paralel olarak karışık bir seyir izlendi. Yenin dolar karşısında değer kazanmasının ardından Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 0,1 düşüşle günü tamamlarken, Çin merkez bankasının faiz indirimi sonrasında güçlü görünümünü koruyan Şanghay bileşik endeksinde ise şu dakikalarda yüzde 1,2'lik artış görülüyor. 

Yurt içi piyasalar ise dün ilk seansta yoğunlaşan kar satışlarının, ikinci seansta ulaştırma hisselerine gelen tepki alımlarıyla karşılanması sonucu günü pozitif kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi ilk seansta satış baskılarıyla 82.500 destek seviyelerine kadar geriledi. İkinci seansta bu seviyeden gelen alımlarla yeniden 83.000 puanın üzerine çıkan endeks, günü yüzde 0,33 yükselişle 83.530,54 puandan tamamladı. Dün sabah saatlarinde 2,23 seviyelerinde hareket eden dolar/TL ise gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel hareketle 2,22'ye kadar geriledi. TL'de görülen toparlanmanın etkisiyle tahvil - bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 7,85'e, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde  8,14'e düştü. 

Analistler, yarın gerçekleşecek OPEC Zirvesi öncesinde petrol fiyatlarının gerilediğini ve bunun da ulaştırma hisselerindeki yükselişi desteklediğini kaydederek, ABD'den olumlu gelen verilere rağmen Fed'in faiz artırımını öteleyebileceği beklentileri ve küresel piyasalarda pozitif havanın etkisiyle endeksin yukarı yönlü seyrine devam ettiğini kaydediyor. TL'nin dolar karşısında değer kazanmasının ve faizlerin gerilemesinin BIST 100 endeksinin pozitif seyrini desteklediğini aktaran analistler, endeksin 83.000 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda 84.000 - 85.000 seviyelerinin test edilebileceğini ifade ediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.