Piyasaların gözü OPEC'de

Küresel piyasalar OPEC toplantısından alınacak kararları bekliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda hafta başından bu yana devam eden pozitif görünüm genel olarak korunurken, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısından gelecek açıklamalar bekleniyor.

Piyasalarda toplantı öncesinde petrol üretiminde kısıntı olmayacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

ABD borsaları rekor tazeledi

ABD piyasalarında hafta başından bu yana devam eden pozitif görünüm ekonomik gidişata yönelik karışık bir tablo veren verilere rağmen korunurken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri rekor tazeledi. ABD'de ekim ayına ilişkin dayanıklı tüketim malı siparişlerinin düşüş beklentisinin aksine artış kaydetti, tüketici harcamalarındaki yükseliş ise beklentiyi karşılamadı. İşsizlik maaşına başvuranların sayısında da beklentilerin üzerinde artış yaşandı. 

Dow Jones endeksi dün yüzde 0,1 artarak kapanış rekorunu 17.827,75 puana taşırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,6 yükseldi. S&P 500 endeksi de 2.073,29 puanla rekorunu yeniledi ve günü yüzde 0,3 değer kazancıyla tamamladı. Dolar endeksi art arda 3'üncü işlem gününde de düşüş kaydederken, dün 88 seviyesinin üzerine çıkması sonrasında günü 87,66 seviyesinden kapattı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yaklaşık bir ayın en düşük seviyesi yüzde 2,23 sınırına gerilemesi sonrasında yüzde 2,264 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. 

ABD piyasaları bugün kapalı

Analistler, ekonomik verilerdeki karışık görünüme dikkati çekerek, bunun piyasada Fed'in faiz artırımı için acele etmeyeceği ve agresif davranmayacağı beklentisi oluşturduğunu kaydediyor. Bu durumun tahvil faizlerindeki düşüş ile dolardaki zayıflamayı beraberinde getirdiğini işaret eden analistler, ABD'de bugün piyasaların "Şükran Günü" nedeniyle kapalı olduğunu, yarın ise yarım gün işlem yapılacağını anımsatıyor. 

Asya ve Avrupa borsaları karışık

Avrupa tarafında hisse senedi piyasalarında dün genel olarak karışık bir görünüm izlenirken, İngiltere'de açıklanan büyüme verisi beklentiler paralelinde geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Victor Constancio da Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gerekli görülmesi halinde parasal genişlemeye hazır olduğuna yönelik sinyaller vermesiyle avro/dolar paritesi günü 1,25'in üzerinde tamamladı. Almanya'da DAX endeksi hafta başından bu yana devam eden yükselişini sürdürürken, günü yüzde 0,6 artışla 9.915,56 puandan tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi günü yüzde 0,03 sınırlı düşüşle kapatırken, Fransa'da CAC 40 endeksi de yüzde 0,2 geriledi. 

Asya borsalarında dünkü karışık seyir bugün yerini düşüşe bırakırken, Çin Merkez Bankası'nın temmuz ayından bu yana ilk kez repo satışından kaçınarak para politikasında gevşemeye gitmesiyle Şanghay bileşik endeksi pozitif ayrıştı. Japonya'da yendeki güçlenmenin devam etmesinin ihracatçı şirketlere satış getirmesiyle Nikkei endeksi günü yüzde 0,8 düşüşle günü tamamlarken, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 artışla seyrediyor. 

Yurtiçi piyasalarda son durum

Yurt içi piyasalarda ise hafta başından bu yana dar bantta seyrederek 82.500 puanın üzerinde tutunan ve güç toplayan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, kur ve faizdeki düşüşten destek bularak yeniden yükselişe geçti. Endeks, günü yüzde 0,85 yükselişle tamamlarken, 4 ay sonra ilk kez 84 bin puanın üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Dün sabah saatlerinde 2,21 seviyelerinde hareket eden dolar/TL ise ABD'de açıklanan verilerin ardından 2,2097 seviyesine kadar gerilerken, kapanışa doğru yeniden 2,21'in hemen üzerinde dengelendi. TL'de görülen toparlanma ve son dönemde yabancı girişlerinin devam etmesinin etkisiyle tahvil - bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi 13 ayın en düşük seviyesi yüzde 7,67'yi, 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 7,93'ü gördü. 

85000 seviyesi önemli

Analistler, Avrupa ve Asya merkez bankalarının genişlemeci politikaları ve düşük petrol fiyatlarının BIST 100 endeksini daha da yukarı taşımasını beklediklerini dile getirerek, 85.000 - 85.500 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu ifade ediyor.

OPEC'in arzda kesintiye gitmeyeceğine ilişkin beklentilerin güç kazandığını ve bunun da petrol fiyatlarındaki düşüşün devam edeceği anlamına geldiğini aktaran analistler, OPEC toplantısından gelecek haberlerin takip edileceğini vurguluyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir