4 °C

"2015 ortasına kadar faiz artabilir"

Fed yetkilileri faiz artırımı için 2015 ortasına dikkat çekiyorlar

"2015 ortasına kadar faiz artabilir"

LAS VEGAS  - ABD Merkez Bankası'nın (Fed) üç üyesi, ayrı ayrı yaptıkları  açıklamalarda bankanın faiz oranlarını artırmaya muhtemelen gelecek yılın ortalarında başlayacağını söylediler. İki üye kesin zamanın ekonomideki duruma bağlı olduğunu belirtti.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, "Sermaye piyasaları aşağı yukarı doğru biliyor ama biz kendimiz bunu ne zaman yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.
              
"Bizim verilere dayalı yaptığımız tahminlere göre piyasalar belli ki hemen hemen doğru biliyorlar; gelecek yılın ortaları gibi."
              
Faizleri 2008'den bu yana sıfıra yakın seviyede tutan Fed, bir dizi tahvil alım programıyla bilançosunu da yaklaşık dört kat artırarak 4 trilyon doların üzerine çıkarmıştı.
              
İşsizlik oranının yüzde 5.9 seviyesinde olduğu ve tahvil alımlarının bu ay sonlandırılmasının planlandığı ABD'de, yatırımcılar faizlerin ne zaman artırılacağı konusunda arda arda tahminlerde bulunuyorlar.
              
San Francisco Fed Başkanı John Williams da 2015 ortalarında yapılacak bir artırımı "mantıklı bir tahmin olarak gördüğünü"  söyledi, ancak zaman belirtmekten kaçındı. Williams, "Ekonomi veya enflasyon benim beklediğimden daha fazla hızlanırsa, faizleri daha erken artırmamız gerekir" dedi.
              
St. Louis Fed Başkanı James Bullard da, yatırımcıları uyardı ve borçlanma maliyetlerinin 2015'in sonlarına doğru  yükseleceğini beklemekle "hata" yaptıklarını belirtti.

İstihdam piyasası ve enflasyon göstergelerinin güçlendiğine dikkat çeken Bullard, Fed'in faizleri 2015'in ilk çeyreğinde yükseltmesinden yana.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.