19 °C

"Grexit, Euro Bölgesi'ni önemli derecede etkilemez"

IHS Global Insight Kıdemli Ekonomisti Iscaro, "Yunanistan gibi kurtarma paketine karşı olan siyasi oluşumların yoğun olduğu ülkelerin bölgedeki üyelikleri test edilebilir" dedi

"Grexit, Euro Bölgesi'ni önemli derecede etkilemez"

IHS Global Insight Kıdemli Ekonomisti Diego Iscaro, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasının (Grexit) bölgeyi önemli derecede etkilemeyeceğini belirterek, "Yunanistan gibi kurtarma paketine karşı olan siyasi oluşumların yoğun olduğu ülkelerin bölgedeki üyelikleri test edilebilir" dedi.

Iscaro, Grexit senaryosunun gerçekleşmesi durumunda bu durumun Euro Bölgesi üzerindeki etkilerinin sınırlı olacağını kaydederek, kurtarma fonu (ESM), ikincil piyasadan tahvil alım programının (OMT) ve parasal genişlemenin (QE) olası bir Grexit'in meydana getirebileceği olumsuz etkilere karşı kalkan olacağını dile getirdi.

Iscaro, söz konusu araçların tahvil piyasası üzerindeki etkileri de sınırlandıracağını aktararak, Grexit sonrasında Euro Bölgesi ülkelerindeki tahvil getirilerinin artabileceğini ancak, Yunanistan gibi kurtarma paketine karşı olan siyasi oluşumların yoğun olduğu ülkelerin de bölgedeki üyeliklerinin test edilebileceğini vurguladı.

Kreditörlerle anlaşma sağlayamaması durumunda, ülkenin temerrüde düşebileceğini ya da Euro Bölgesi'ndeki varlığının sona erebileceğini ifade eden Iscaro, ancak temerrüde düşmenin Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Bölgede yine de Grexit'in birtakım olumsuz etkilerinin görülebileceğinin altını çizen Iscaro, bölgede büyümenin yavaşlayabileceğini ancak resesyonun söz konusu olmadığını aktardı.

İngiltere'de büyümenin Avrupa'daki belirsizlikten olumsuz etkilenebileceğini söyleyen Diego Iscaro, sterlinin avroya karşı güçlenmesinin de ülkenin ihracatını olumsuz etkileyebileceğini, Grexit'in İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) faizleri artırmasını da geciktirebileceğini dile getirdi.

DekaBank Başekonomisti Ulrich Kater ise Grexit'in ekonomiden ziyade politik etkilerinin olabileceğini, Grexit'in finansal piyasalar için sindirilebilir bir durum olduğunu ancak, Yunanistan'ın ekonomiden ziyade politik ve jeopolitik olarak daha ön planda olduğunu vurguladı.

Analistler, ülkenin gelecek dönemde yardım almaması halinde kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşlarını ödeyemeyebileceğini belirtiyor.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap