"Röportaj" izleyiciyle buluşacak

Sony'nin siber saldırıya uğramasına neden olan filmi sinema salonlarının göstermek istememesi üzerine şirket başka seçenekler üzerinde çalışıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sony Entertainment Yönetim Kurulu Başkanı Michael Lynton, şirkete yönelik Kuzey Kore kaynaklı olduğu belirtilen siber saldırıya gerekçe gösterilen "Röportaj" (Interview) adlı filmin Noel'de gösterime girmesini iptal ederek tehditlere boyun eğdikleri suçlamalarını reddetti.

Lyton, CNN televizyonundan Ferid Zekeriya ile yaptığı röportajda, Sony'nin hata yaptığını söyleyen ABD Başkanı Barack Obama'ya tepki göstererek, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikastı konu edinen komedi filminin ileride bir şekilde izleyiciyle buluşacağını kaydetti.

Sinema salonlarının sahibi olmadıkları için filmin sinemalarda gösterilmesine kendilerinin karar veremeyeceğini söyleyen Lynton, Obama'nın açıklamalarının kendisini hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Lyton, Obama, basın ve kamuoyunun filmin gösteriminin ertelenmesine neyin neden olduğuna dair yanılgı içinde olduklarını söyledi. 

Lynton, "Obama'nın filmin gösterimin iptal edilmesine neden olan olaylar silsilesini anlayıp anlamadığına emin değilim. Bu nedenle iptalin yanlış olduğu fikrine katılmıyorum. Boyun eğmedik, sözümüzden dönmedik. Amerikan halkının bu filmi görmesini istiyoruz" dedi. Lynton, filmin izleyiciyle buluşması için önlerinde birkaç seçenek bulunduğunu, bunları değerlendirdiklerini açıkladı.

Film farklı bir platformda gösterime sunulacak

Hiçbir büyük video dağıtım şirketinin filmi dağıtmak istemediğine dikkat çeken Lynton, Sony şirketinin Amerikan halkıyla doğrudan bir aracı olmaması nedeniyle filmin dağıtımı için bir aracıya ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Filmin çarşamba günü iptal edilmesinden beri Sony'nin filmi internet üzerinden yayınlayabileceği belirtiliyor. "Crackle" adlı bir online görüntü sitesi bulunmasına rağmen bu sitenin üyelerinden abonelik ücreti almaması, filmin maliyetinin belli bir kısmını karşılamak isteyen Sony tarafından filmin gösterimi için iyi bir seçenek olarak görülmüyor.

Lyton'ın verdiği röportajdan sonra Sony şirketinden yapılan açıklamada, sinema salonlarının filmi göstermeyi reddetmesinin hemen ardından filmi farklı bir platformda gösterime sunmayı sağlayacak alternatif araştırıldığı belirtildi. 

Obama: Filmin iptali hata

ABD Başkanı Obama, dün Beyaz Saray'da düzenlediği yıllık basın toplantısında Sony'nin siber saldırı ve tehditler karşısında "Röportaj" filminin vizyonunu iptal etmesinin tehlikeli bir örnek oluşturacağını söylemiş, iptali "hata" olarak değerlendirmişti.

Obama, "Bazı diktatörlerin ABD'de sansür uygulamaya başladığı bir toplum haline gelemeyiz. Birilerinin hicivli bir filmin yayınlanması hakkında insanları korkutmasına izin verilirse hoşlanmadıkları bir belgesel veya haber gördüklerinde ne yapmaya başlarlar hayal edin" demişti.

Sony firması, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast kurgusunu konu alan komedi filmi ”Röportaj” nedeniyle "Barış Muhafızları" (Guardians of Peace-GOP) adlı bilgisayar korsanlarının siber saldırılarına ve tehditlerine maruz kalmış, bunun üzerine filmin Noel'de planlanan gösterimini iptal etmişti. 

ABD Soruşturma Bürosu (FBI) “bu eylemlerden Kuzey Kore hükümetinin sorumlu olduğu sonucuna varacak yeterli bilgiye sahip” olduklarını açıklamıştı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir