Rubleye Putin desteği

Putin Batılı ülkeleri Ukrayna krizi nedeniyle suçladı, ruble reformlara dair sözlerinin ardından yükseldi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MOSKOVA - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Batılı ülkeleri Ukrayna'da yaşanan krizle ilgili olarak suçladı. Putin'in açıklamalarıyla dalgalanan ruble iş dünyasına reform sözlerinin ardından değer kazandı.             

Rusya'nın Ukrayna'ya her zaman kardeş bir ülke olarak saygı duyacağını ifade eden Putin, batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımların bütün ülkeler için zararlı olduğuna dikkat çekerek Moskova'nın Avrupa ve ABD ile işbirliğine son vermeyeceğini belirtti.
              
Putin'in açıklamalarının ardından ilk olarak dolar ve euro karşısında sert düşüş kaydeden ruble daha sonra Putin'in sermaye piyasası ve iş dünyasına yönelik reformları içeren sözlerinin ardından yön değiştirerek hafif yükseldi.
              
Rusya ekonomisinin 3-4 yıl içinde yeniden küresel seviyelerin üzerinde büyümeye başlaması gerektiğini belirten Putin, merkez bankası ve hükümetten döviz piyasasındaki spekülatörlere karşı sıkı tedbirler istediğini de söyledi.

"İsrafın önüne geçilmeli"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptırımlar nedeni ile ekonomik durgunluk sürecinden çıkmak için israfın önüne geçilmesini istedi ve bütçede yüzde 5 ve devlet şirketlerinde de yüzde 3’lere kadar kesinti istedi.

Kremlin’de gerçekleşen oturumda konuşan Putin, “Rusya giderleri kısmak zorunda. Önümüzdeki üç yıl için verimsiz bütçe harcamalarından n az yüzde 5 kesinti yapılmalı.” dedi.

Devlet şirketlerinde de kemerlerin sıkılmasını talep eden Rus lider, “Devletin yüzde 50’den fazla hisseye sahip olduğu şirketlerde harcamalar yüzde 2-3 düşürülmeli. Burada ücretler ve şirketlerin performansları dikkate alınmalı. Yöneticilerin maaşları şirketlerin performansları ile doğrudan bağlantılı olmalı…” çağrısında bulundu.

"Büyümede dünyayı geride bırakmalıyız"

Rusya’nın önümüzdeki 3-4 yıl içinde dünya ortalamasının üzerinde büyümesinin zorunlu olduğuna değinen Putin, “Ekonomimizin büyüklüğü jeopolitik ve tarihi rolümüze uygun olmalı. Sıfır büyüme oranlarını bir tarafa atmak zorundayız. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde dünya ortalamasının üstünde büyüme oranını yakalamak zorundayız. Ancak bu şekilde küresel ekonomide oranımızı artırır, ekonomik bağımsızlığımızı güçlendiririz…” dedi.

Rus lider küçük ve orta ölçekli şirketlerin güçlendirilmesini istedi ve özellikle de devlet ihalelerine ulaşımın daha şeffaf olmasını ve küçük şirketlerin de buralarda yer alabilmesinin önünün açılmasını talep etti.

Rublede spekülasyonlara izin verilmemeli

Rusya Devlet Başkanı Putin, Merkez Bankası’nın rublenin zayıflamasında spekülasyon yapanlara karşı sert önlemlerin alınmasını istedi. Merkez Bankası’nın rubleyi serbest dalgalanmaya bıraktığını hatırlatan Putin, “Bu rublenin spekülatörlerin inisiyatifine bırakılacağı anlamına gelmiyor. Bu yöndeki oyunlara hükümet ve Merkez Bankası’ndan koordineli bir şekilde müdahil olmalarını talep ediyorum. Yöneticiler bu spekülatörlerin kim olduğunu biliyor. Burada gerekli enstrümanları kullanma zamanı geldi…” şeklinde konuştu.

Etiketler