5 °C

Ruhani'den diyalog çağrısı

İran Cumhurbaşkan Ruhani, ülkesindeki sorunların kaynağının siyasal kesimler arasındaki "diyalog eksikliği" olduğunu söyledi

Ruhani'den diyalog çağrısı

ZENCAN - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran'ın kuzey doğusundaki Zencan kentinde bölgenin kanaat önderlerine hitaben yaptığı konuşmada "Toplumun bugünkü koşullarını çok hassas koşullardır" ifadelerini kullanan Ruhani İran toplumunun ayrıştığına dikkati çekerek, "Birbirimizle konuşmamız ve diyalog kurmamız gerekirken günümüz toplumunda hala birbirimize küsüz, farklı gerekçelerle birbirimizle ayrılmış durumdayız" diye konuştu. 

Ülkedeki siyasal kesimler arasında gerginlik olduğuna belirten Ruhani "Ben bugünün toplumunun birçok siyasi ve sosyal konuda gerginliğin artmaması için içimdeki sözleri söyleyemiyorum ve sessizliği tercih ediyorum" şeklinde konuştu. 

Medya ve akademisyenlerden destek istedi

Hasan Ruhani  "Çoğu zaman tutuklamalar ve sıkı önlemler yerine özgürlük alanını daha fazla genişletilmesi, birlikte oturup konuşmamız ve birbirimizi ikna etmemiz sorunları çözülecektir ve bu bağlamda yüzde sıfır ya da yüzde yüz aynı fikir ve düşüncede olmamız gerekmez, eğer mesafeler azalırsa başarılı olacağız. Eğer bu görevi medya ve kitle iletişim araçları, eğitimciler, akademisyenler ve uzmanlar üstlenirse birlikte başarılı olacağız" dedi.  

Haziran 2013'te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine devletin toplumsal kısıtlamalarını kaldırma ve reformlar yapma vaadi ile giren Ruhani, seçimlerini yüzde 52 oy oranıyla kazarak İran İslam Cumhuriyeti'nin 7'nci Cumhurbaşkanı seçilmişti.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.