18 °C

Rumlardan 'pasaportları iptal ederiz' tehdidi

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'de devam eden doğalgaz krizi nedeniyle, KKTC ve Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının kapatılması, KKTC yetkililerinin 'Kıbrıs Cumhuriyeti' pasaportlarının iptali gibi seçenekleri değerlendirdiği bildirildi.

Rumlardan 'pasaportları iptal ederiz' tehdidi

Kıbrıs Rum Kesimi Başkanlar Konseyi, Akdeniz'de devam eden doğalgaz krizi ile ilgili olarak sert önlemler alınması için çalışma başlattı.

Başkanlar Konseyi'nin salı günü yapılan toplantısında, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafına karşı bir dizi önlemlere başvurulması ve heraket tarzlarının geliştirilmesi ele alındı. Rum Politis gazetesine göre önerilenler arasında KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki geçiş noktalarının kapatılması, KKTC yetkililerinin 'Kıbrıs Cumhuriyeti' pasaportlarının iptali de yer alıyor.

Sınır kapılarının kapatılması ve pasaportların iptali yönündeki önerileri 'aşırı' söylemler olarak değerlendiren gazete, "Bu öneriler bazı partilerin tepkisini çekti" diye yazdı. Toplantı sonrasında Türkiye'nin kınandığını kaydeden gazete, Rum lider Nikos Anastasiadis'in, kendisine yönelik baskılar artarsa, bu önerileri son müzakere kozu olarak kullanacağını" belirtti.

Brüksel'de yarın yapılacak görüşmeler öncesinde Anastasiadis'in, yönetim olarak almayı düşündüğü önlemler şunlar:

- BM Güvenlik Konseyi’ne başvuru

- Avrupa Birliği kurumlarına başvuru

- Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin yükseltilmesine ilişkin her türlü görüşmenin Kıbrıs Rum tarafınca dondurulması ve durum devam ettiği sürece müzakere masasına dönülmemesi

AB liderleri, Akdeniz'deki doğalgaz krizini görüşecekAB liderleri, Akdeniz'deki doğalgaz krizini görüşecek

 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap