9 °C

Rus yanlısı ayrılıkçılar yarın referandum yapacak

Donetsk ve Lugansk kentlerinde, Rus yanlısı ayrılıkçılar yarın referandum yapacak

Rus yanlısı ayrılıkçılar yarın referandum yapacak

DONETSK - Kiev'de başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu'nun tek taraflı bağımsızlık ilanı ve Rusya'ya ilhakıyla devam eden süreçte yarın yeni bir aşamaya gelinecek.

Ukrayna'nın doğusundaki kentlerde kamu binalarını işgal eden, orduyla çatışmaya giren, sözde "Donetsk Cumhuriyeti" ilan eden Rus yanlısı isyancılar, Donetsk ve Lugansk'ta pazar günü referandum yapacak.

Sandık başına gidenlere, bir federatif yapı halinde Ukrayna içinde mi kalmak istedikleri yoksa yine bir federasyon olarak Rusya’ya bağlanmak mı istedikleri sorulacak. 

Referandumda "Rusya’ya bağlanma” kararının çıkması halinde, 25 Mayıs’ta Ukrayna genelinde yapılacak devlet başkanlığı seçimi için bölge halkı sandık başına gitmeyecek.

Sonucun Rusya lehinde çıkması durumunda Moskova yönetimi de ikilem içine girecek. Batılı devletlerin, Kırım'ı ilhakından sonra uyguladığı yaptırımlar nedeniyle uğradığı maddi kaybın artamasından endişe eden Rusya, Ukrayna'nın doğusunun topraklarına katılmasıyla Karadeniz'in tüm kuzeyini eline geçirmiş olacak.

Rusya Devlet Başkanı Başkanı Vladimir Putin, yeni bir manevra alanı oluştarma amacıyla, 7 Mayıs’ta, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılara “referandumu erteleyin” çağrısında bulunmuş, ancak olumlu cevap alamamıştı.

Kiev yönetimi de yarın yapılacak oylamayı "anket" olarak niteleyerek, hiçbir şekilde kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

Ukrayna hükümetinin doğu kentlerinde yürüttüğü terörle mücadele operasyonunu özellikle yarın yoğunlaştıracağı, referandumun yapılmasını önleyeceği ileri sürülüyor.

Bu nedenle Rus ayrılıkçılar, şehir merkezlerinde oluşturdukları barikatları güçlendiriyor. Eli silah tutan tüm erkekleri, şehri savunmaya çağırıyor.

Mariupol'da yas ilan edildi

Donetsk'e bağlı Mariupol'un Kent Belediye Meclisi basın bürosundan yapılan açıklamada, 9 Mayıs'ta trajik olayların yaşandığı Mariupol'da yas ilan edildiği kaydedilirken, Belediye Meclisi'nin ölenlerin aileleri ve yakınlarına başsağlığı dilediği bildirildi.

Dün referandum talep eden ayrılıkçıların Mariupol Emniyet Müdürlüğü binasına saldırması sonucunda, Sağlık Müdürlüğü verilerine göre, 7 kişi yaşamını yitirdi, 39 kişi de yaralandı.

Ukrayna Milli Muhafızlar Birliği'nden yapılan açıklamada da Muhafızlar Birliğinin, Mariupol'daki gerginliğin giderilmesi ve olası provokasyonların önlenmesi amacıyla bölgeden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.