26 °C

Rusya petrol üretimini artırabilir

Rus şirketler, OPEC ile varılan petrol üretim kesintisi anlaşmasının uzatılmaması halinde üretimi artırmaya hazır olduklarını açıkladı.

Rusya petrol üretimini artırabilir

Rusya, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri ve üye olmayan ülkeler arasında yapılan üretim anlaşmasının 30 Haziran sonrasına uzatılmaması durumunda üretimi artıracaklarını açıkladı.

Küresel petrol stokları artmaya devam ederken, Körfez Arap ülkeleri ve diğer ülkeler üretim kesintisi anlaşmasını 2017 yılının sonuna uzatmak için gittikçe artan bir istek gösteriyorlar. Suudi Arabistan ve Kuveyt geçen hafta kesintileri uzatmaya hazır olduklarının sinyalini verdi.

Üretim kesintilerine katkısı günlük yaklaşık 300 bin varil olan Rusya henüz kesintilerin uzatılması konusunda istekli olup olmadığını kamuoyuna açıklamadı. Ancak Moskova kesintilerin uzatılması önerisinde bulunan gözlem komitesinde temsil ediliyor.

Rus yetkililer, ülkedeki petrol şirketlerinin anlaşmanın sona ermesi halinde ise üretimi artırmaya hazır olduklarını söylediler.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich, "Eğer bir sınırlama yoksa, onlar da (Rus petrol şirketleri) kendilerini sınırlamama kararı alacaklar" diye konuştu.

OPEC, Rusya ve üye olmayan bazı diğer ülkeler 2017 yılının ilk yarısında petrol üretimini günde 1.8 milyon varil düşürmek konusunda anlaşmaya varmışlardı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap