13 °C

Rusya'nın en değerli şirketi Gazprom oldu

Gazprom, 2015’te Rusya’nın en değerli şirketi olurken dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Rosneft ikinci, Sberbank ise üçüncü en değerli şirket oldu

Rusya'nın en değerli şirketi Gazprom oldu

Rus haber ajansı RIA’nın haberine göre, Moskova ve yurt dışı borsa verileri baz alınarak hazırlanan listeye göre, doğalgaz devi Gazprom, 2015 yılında Rusya’nın en değerli şirketi olurken dünyanın en büyük petrol şirketlerinden Rosneft ikinci, Sberbank ise üçüncü en değerli şirket oldu. 

Haberde, Gazprom’un geçtiğimiz yıl 44,3 milyar dolar, Rosneft’in 37,3 milyar dolar ve Sberbank’ın 30 milyar dolarlık sermayelerinin olduğuna yer verildi. Haberde ayrıca ilk on şirketin arasında Lukoil, Novatek, MMC Norilsk Nickel, Surgutneftegas, Magnet, VTB ve GazpromNeft şirketlerinin bulunduğu ifade edildi.  

Analistlere göre Rusya’nın en büyük 100 şirketinin sermayesi geçtiğimiz yıl yüzde 6,7 azalarak 402,7 milyar dolara geriledi.Bu düşüşün Rusya’daki olumsuz ekonomik gelişmeler göz önüne alındığında çok fazla olmadığına işaret edildi. Öte yandan, ilk 100 şirket arasından 45 şirketin geçtiğimiz yıl sermayelerini artırmayı başardığı,en yüksek artışı, sermayesini yaklaşık 4 kat artıran Uralsib Bankasının gerçekleştirdiği bildirildi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.