”Sırbistan Kosova'yı tanımadıkça AB'ye alınmamalı”

Kosova'da çözüm planının mimarı olan Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari, Avrupa Birliğinden (AB) Kosova'nın bağımsızlığını tanımadığı sürece Sırbistan'ı içine almamasını istedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

PRİŞTİNE - Kosova'da çözüm planının mimarı olan Nobel Barış Ödülü sahibi Martti Ahtisaari, Avrupa Birliğinden (AB) Kosova'nın bağımsızlığını tanımadığı sürece Sırbistan'ı içine almamasını istedi.

Kosova medyasında yer alan haberlere göre Ahtisaari, "komşularıyla iyi geçinmeyenlerin AB'ye kabul edilmemeleri gerektiğini" belirtti. Ahtisaari, Sırbistan'ın AB'ye girmeden önce Kosova'yı tanıması gereğine işaret etti.

AB'nin genişleme süreciyle ilgili Brüksel'de yapılan seminerde bu görüşünü ortaya koyan Ahtisaari, AB üyesi 5 ülkenin Kosova'nın bağımsızlığını tanımamasının genişleme sürecini ciddi şekilde olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Kosova konusunda BM Güvenlik Konseyinde birlik sağlanamamasını Rusya ile Batılı ülkeler arasında işbirliğinin yetersizliğine bağlayan Ahtisaari, ortaya atılan delil ve gerekçelerin ilkesel olmadığını belirtti ve "Finans krizi iki yıl önce başlasaydı, Kosova'yı daha fazla ülke tanıyacaktı" diye konuştu.