17 °C

Siyahi gencin vücudunda 6 kurşun izi!

Ferguson'da polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın cesedinde yapılan otopside ikisi kafasında olmak üzere 6 kurşun izine rastlandı

Siyahi gencin vücudunda 6 kurşun izi!

NEW YORK - ABD'nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis kentinde geçen hafta bir polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın cesedinde yapılan otopside ikisi kafasında olmak üzere 6 kurşun izine rastlandı.

New York Times'ın haberine göre, özel olarak yaptırılan otopsinin ön raporuna göre silahsız genç, Ferguson semtinde 6 polis kurşunuyla hayatını kaybederken, kurşunlardan ikisinin gencin kafasına, diğerlerinin ise sağ koluna isabet ettiği açıklandı. 

Mermilerin tamamının kurbanın ön kısmına geldiği ve ilk belirlemelere göre yakından olmadığı kaydedildi.

Gece boyu çatışmalar sürdü

Brown'ın ölümünün ardından başlayan protesto gösterileri sürüyor. Missouri Valisi Jay Nixon'ın ilan ettiği sokağa çıkma yasağı ve olağanüstü hal ilanı da protestocuları durduramadı.

Gece saatlerinde Brown'ın öldürüldüğü yer ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan özel birlikler, protestocu gruba karşı zaman zaman göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullandı. Olayların çıktığı bölgeyi güvenlik çemberine alan polis, buraya halkın ve gazetecilerin girmesini engelledi. Bazı gazetecilerin gözaltına alındığı, daha sonra serbest bırakıldığı da belirtildi.

Bu arada, sokakların tamamen kapatıldığı, evlerine gitmek isteyen vatandaşlar dahil bölgeye kimsenin alınmadığı gözlendi. 

Brown'ın cesedine federal otopsi

Öte yandan, ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Brown'ın cesedinde federal otopsi yapılması talimatı verdi. Bakanlık Sözcüsü Brian Fellon, eyalet yetkililerinin yaptığı otopsiye ilaveten Holder'ın, Adalet Bakanlığı'na Brown'ın cesedinde federal adlı tıp uzmanlarınca da otopsi yapılması talimatı verdiğini bildirdi.

Fallon, Holder'ın ilave otopsi talimatının nedeninin, bu olaydaki "olağanüstü koşullar" ve Brown'ın ailesinden bu yönde talep gelmesi olduğunu belirtti.

Obama tatilini yarıda kesti

ABD Başkanı Barack Obama, tatilini iki günlüğüne yarıda keserek Washington'a döndü. Irak'taki gelişmelerle ilgili Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleriyle bir araya gelecek Obama'nın ayrıca, Ferguson'daki gelişmelere ilişkin Adalet Bakanı Eric Holder'la görüşeceği bildirildi.

Missouri eyaletinde Afro-Amerikalıların yoğun olarak yaşadığı Ferguson semtinde 9 Ağustos Cumartesi gecesi, adı daha sonra Darren Wilson olarak açıklanan beyaz bir polis tarafından siyahi genç Michael Brown'ın vurularak öldürülmesi üzerine ülke çapında protesto gösterileri düzenlenmiş, sosyal medyada ''Ellerim havada, beni vurma'', ''Adalet yoksa barış da yok'' gibi kampanyalar yapılmıştı.

Obama da 18 yaşındaki gencin ölümüyle ilgili üzüntü duyduğunu açıklamıştı. 

Ferguson'da Ulusal Muhafız Birliği konuşlandırılacak

ABD'de Missouri Valisi Jay Nixon, geçen hafta 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürüldüğü St. Louis kentinin Ferguson semtine Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdi. 

Nixon, Ferguson'da "düzen ve sükunetin yeniden sağlanması" amacıyla semte Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdiğini açıkladı. 

St. Louis kentinin çoğunlukla siyahilerin yaşadığı Ferguson Mahallesi'nde 9 Ağustos'da 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown, silahsız olduğu sırada beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmüştü.

Olayın ardından Ferguson semti, hafta boyunca gösterilere sahne olmuştu. Polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği göstericiler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman çatışmalar yaşanmıştı. Missouri Valisi Nixon, Ferguson'da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Semt dün gece yine polisle göstericiler arasında çatışmalara sahne olmuş, ABD Başkanı Barack Obama, tatilini iki günlüğüne yarıda keserek Washington'a dönmüştü. Obama'nın Washington'da Ferguson'daki gelişmeler hakkında Adalet Bakanı Eric Holder'la görüşeceği bildirilmişti.

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, Brown'ın cesedine federal otopsi yapılması talimatı vermiş, otopside siyahi gencin vücudunda ikisi kafasında olmak üzere 6 kurşun izine rastlanmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.