17 °C

Suriye'de dengeleri değiştirecek hamle

Irak'ta eğitim gören 6 bin Peşmerge IŞİD'le mücadele için Suriye'ye geçti.

Suriye'de dengeleri değiştirecek hamle

Irak'ta bir süredir askeri eğitim gören 6 bin Suriyeli Peşmergenin bir kısmının, Suriye'ye geçirildiği bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) yetkililerinden alınan bilgiye göre, Suriyeli Peşmergelerin bir kısmı Irak'tan Suriye'ye karayoluyla geçirildi. Bu Peşmergeler, Suriye'nin kuzeyinde PYD kontrolünde olan bölgelerde IŞİD'e karşı savaşacak. Irak'ta kalan diğer Peşmergeler de önümüzdeki günlerde Suriye'ye geçirilecek. 

Suriyeli 6 bin silahlı Peşmerge, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin himayesinde Erbil ve Duhok'taki askeri kamplarda Iraklı Kürt komutanlarca eğitilmişti. Bu Peşmergeler, Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Suriye Kürdistan Demokrat Partisi ve Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne bağlı olarak Kürt bölgelerini IŞİD'e karşı koruyacak. 

Söz konusu Peşmerge gücünün Suriye'ye gönderilmesi konusunda daha önce PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ile Mesut Barzani arasında anlaşmazlık yaşanmıştı. Müslim, Barzani'ye yakın olduğu için Suriyeli Kürt Peşmergelerin, Suriye'nin kuzeyine geçişine sıcak bakmamıştı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Brett McGurk, 15 Eylül'de Erbil'e gelerek Barzani ve Müslim ile görüşmüştü. Söz konusu üçlü toplantıda Suriyeli 6 bin Peşmergenin, bölgeye geçişine karar verilmişti. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap