12 °C

Suudi Arabistan ve İran, petrol fiyatında anlaşamadı

Suudi Arabistan petrol fiyatlarının 80 dolara yükselmesini isterken, İran fiyatlardaki mevcut seviyenin yeterli olduğuna inanıyor.

Suudi Arabistan ve İran, petrol fiyatında anlaşamadı

Petrol fiyatlarındaki düşüşe karşı üretimi sınırlama konusunda işbirliği yapan Suudi Arabistan ve İran, petrol fiyatları konusunda anlaşamıyor.

Suudi Arabistan'ın, enerji devi Suudi Aramco'nun ilk halka arzını desteklemek için petrol fiyatlarını varil başına 80 doların yakınına çekmek istediği belirtildi. Konunun, OPEC delegeleri ve petrol piyasası katılımcıları ile görüşmelerde bulunun Suudi yetkililer tarafından gündeme getirildiği kaydedildi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman da, geçen hafta Time dergisine verdiği röportajda, "Petrol fiyatlarının bu yıl artacağına, 2019'da daha da yükseleceğine inanıyoruz, bu yüzden halka arz için doğru zamanı seçmeye çalışıyoruz" dedi.

İran: Mevcut seviye yeterli

İran Petrol Bakanı Bijan Zangeneh ise, mevcut petrol fiyatlarının ülkesi için kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Zangeneh, Yeni Delhi Uluslararası Enerji Forumu'nda yaptığı açıklamada, "Ben bu fiyat seviyesinin kabul edilebilir olduğunu düşünüyorum ve bu fiyat seviyelerinde herkesin tatminkar olduğuna inanıyorum" dedi.

Brent petrolün varil fiyatı, dün TSİ 21.55'te 71,33 dolara kadar yükselmiş ve 3 Aralık 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine tırmanmıştı.

Brent petrol son 40 ayın en yükseğindeBrent petrol son 40 ayın en yükseğinde

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.