6 °C

Suudi Prens otellerini satıyor

Yolsuzluk suçlamasıyla iki aydan uzun süre gözaltında kalan Suudi Arabistan'ın en zengin ismi Prens Alwaleed bin Talal’ın şirketi, İsviçre merkezli Mövenpick Hotels'i Fransız AccorHotels'e satıyor. Mövenpick'in Türkiye'de de 4 oteli bulunuyor.

Suudi Prens otellerini satıyor

Yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra serbest kalan Suudi Arabistan'ın en zengin ismi Prens Alwaleed bin Talal’ın şirketi Kingdom Holding, Mövenpick Hotels'i AccorHotels'e satıyor.

Kingdom Holding ile AccorHotels arasında satış için anlaşma sağlandığı ve satışın bu yılın ikinci yarısında tamamlanacağı bildirildi. Kingdom Holding'in Accor'da da yüzde 5,7 hissesi bulunuyor.

Fransız AccorHotel, Movenpick'i 567 milyon dolara satın alacağını açıklamıştı. Mövenpick'in Türkiye'de de 4 oteli bulunuyor.

1973'te İsviçre'de kurulan Mövenpick Hotels & Resorts'un 27 ülkede 84 oteli var. Şirket özellikle Avrupa ve Ortadoğu'da otelcilik alanında önemli bir güce sahip.

Kingdom, bu yıl başında da Beyrut'taki Four Seasons Hotel 'de sahip olduğu hisseyi 100-115 milyon dolara satmıştı. Şirketin sahibi olan Prens Bin Talal, Suudi Arabistan'ı sarsan gözaltı dalgası sonucu iki ay Riyad'daki Ritz-Carlton Oteli'nde tutulduktan sonra 27 Ocak'ta serbest bırakılmıştı.

Suudi Arabistan Kralı Salman'ın yeğeni olan Prens'in, Citigroup ve Twitter gibi uluslararası şirketlerde de hisseleri bulunuyor.

 Serbest kalan Prens'in hisseleri, yeniden yükselişe geçti Serbest kalan Prens'in hisseleri, yeniden yükselişe geçti

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap