12 °C

Taliban bu kez banka bastı: 7 ölü, 7 yaralı

Taliban, dünyayı dehşete düşüren Pakistan saldırısının ardından, bu kez Afganistan'da bir bankayı hedef aldı. Saldırı yaklaşık 3 saat süren çatışma sonrası sona erdi. Olayda 7 kişi öldü, 7 kişi de yaralandı

Taliban bu kez banka bastı: 7 ölü, 7 yaralı

KABİL - Afganistan'ın güneyinde yer alan Helmand kentinde Taliban militanları, özel bir banka şubesine saldırı düzenlendi ve bankadaki sivilleri rehin aldı

Güvenlik güçleri ile militanlar arasında yaklaşık 3 saat süren çatışma yaşandı.

 7 ölü, 7 yaralı var

Helmand Valiliği Sözcüsü Ömer Zwak, Laşkergah şehrindeki banka şubesine Taliban tarafından düzenlenen saldırının sona erdiğini, olayda 7 kişinin öldüğünü, 7 kişinin yaralandığını söyledi. 

Çatışmanın yaklaşık 3 saat devam ettiğini belirten Sözcü, silahlı saldırganların 5 kişi olduğunu, hepsinin üzerinde bomba bulunduğunu, militanlardan birisinin bankanın girişinde üzerindeki bombayı patlattığını bildirdi. 

Rehineler kurtarıldı 

Saldırı sırasından bankada 22 görevli ve birkaç müşterinin bulunduğunu aktaran Sözcü Zwak, "Saldırganlar banka çalışanları ve müşterileri rehin almıştı ama çatışma sırasında rehin alınan tüm kişiler Afgan askeri güçleri tarafından kurtarıldı" dedi. 

Öte yandan, banka şubesine saldırının sona ermesinin ardından bir motosiklete yerleştirilen bombanın uzaktan komanda ile patlatılması sonucu 1'i asker 2 kişi yaralandı. 

Taliban militanları 2011'de de ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinde Neway Kabul Bank isimli aynı bankanın şubesine saldırarak, onlarca kişiyi öldürmüştü. Afganistan güvenlik güçleri mensuplarının maaşları, bu banka üzerinden ödeniyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.