Temsilciler Meclisi'nde Türkiye lehine bir tasarı daha

Türk dostu ABD'li vekil “23 Nisan Çocuk Bayramı” konulu tasarıyı meclise sundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - Ermeni lobisinin ABD Kongresi'nde faaliyetlerini yoğunlaştırdığı Nisan ayında, Kongre'deki Türk dostu milletvekilleri de karşı atağa geçerek, ardı ardına Türkiye lehine tasarılar sunuyor.

Radikal Ermeni kuruluşu ANCA'nın geçen hafta Kongre'de düzenlediği ve bazı Kongre üyelerinin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarına destek veren açıklamalar yaptığı anma etkinliğinin ardından, Kongre'deki Türkiye Dostluk Grubu'nun dört eşbaşkanı, Temsilciler Meclisi'ne Türkiye'ye yönelik övgülerin yer aldığı “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” konulu karar tasarısı sunmuştu. Şimdi de Türk dostu olarak tanınan New York milletvekili Edolphus Towns, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” konulu bir karar tasarısını Meclis'e sundu.

Önce Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde görüşülecek olan tasarıda, “23 Nisan'ın Türkiye'de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandığı” belirtilerek, “23 Nisan 1920'de, Kurtuluş Savaşı sırasında, Ankara'daki Büyük Millet Meclisi'nin, yeni, bağımsız, laik ve modern Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini atmak üzere toplandığı” kaydedildi.

Türkiye’ye teşekkür ediliyor

Tasarıda, “dünyada ilk kez bir devletin, bir günü çocuklara adadığına” işaret edilerek, “23 Nisan 1924'ten beri her yıl 23 Nisan'ın Türkiye'de kutlandığı ve o günde, çocukların üst düzey hükümet yetkililerinin ve milletvekillerinin makamlarına geçtiği” anlatıldı.

Tasarıda, “Temsilciler Meclisi, çocuklarımızı onurlandırmanın önemini kabul ediyor ve ABD'nin Uluslararası Çocuk Günü'ne katılımını memnuniyetle karşılıyor. Türkiye devleti ve vatandaşlarına, çocukların ülkelerine ve dünyaya yönelik önemlerini tanıyan ilk ülke olmasından dolayı teşekkür ediyor ve Türk halkını parlamenter demokrasilerinin canlılığından dolayı kutluyor” ifadesi kullanıldı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir